Toyota Hybrid Tam Bir Çevre Dostu

Toyota Hybrid Tam Bir Çevre Dostu

18 Ocak 2015 0 Yazar: ElektrikliOto

Toyota Yaris Hybrid hem ucuz hem çevre dostu yeni nesil otomobil…

Hibrit teknolojisini ilk geliştiren marka olan Toyota, bu teknolojiyi seri üretimde de kullanan ilk marka oldu. İlk seri üretim hibrit otomobilinin piyasaya sunulduğu 1997 yılından bugüne kadar toplam 7 milyon civarı rekor hibrit otomobil satışıyla bu teknolojinin tüm dünyada benimsenmesini sağladı.

Yaris Hybrid 2013 yılında yüm Avrupa’da 50 bin sattı. Sonrasında Auris Hybrid ve Auris Touring Sports Hybrid modelleri piyasaya sürüldü. Şu anda da Avrupa’da 6 farklı hibrit modeli satılmaktadır.

NEDİR HİBRİT?

Hibrid (melez) otomobillerin amacı benzin sarfiyatını azaltmaktır. Bunu sağlamak için sıkışık trafikte, düşük hızlarda benzin motoru yerine elektrik motorunu kullanmakta ve bu sayede kısmen 0 emisyon salınımı sağlamaktadırlar. Elektrik motorunun çalışması için gerekli enerji benzin motoru çalıştırıldığı zamanlarda ya da frenleme sırasında akülere şarj edilmektedir. Dolayısıyla bu araçların elektriğe bağlanarak şarj edilmesi gibi bir gereksinim yoktur.

Hibrid arabaların yaklaşık 10 yıl içerisinde, benzin motorlu arabaların yerini alacağı düşünülmektedir. Toyota’nın Toyota Prius modeli,Honda’nın Honda Insight ile başladığı günümüzde Honda Civic Hybrid ile devam eden serileri hibrit otomobillere örnek olarak verilebilir. Toyota’nın lüks araba şirketini temsil eden Lexus’un 2005 yılı içerisinde piyasaya sunduğu Lexus RX 400h modeli de melez otomobiller arasında yerini almıştır.

Bunun yanı sıra, Dodge’un Ram Pick-up’ını melez olarak üreteceğini açıklamasıyla bu tarzda bir ilk olacak gibi gözükmektedir. Bunu takiben, General Motors; Chevrolet’ye aitSilverado modelini ve GMC’ye ait Sierra modelini ; tarihinde ilk kez “GM” markasini kullanarak tanıtması beklenmektedir.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: