Toyota’dan çevreci gövde gösterisi!..

Toyota’dan çevreci gövde gösterisi!..

05 Mart 2011 1 Yazar: ElektrikliOto

Hibrid teknolojisinin lideri Toyota, çevreci teknolojiler konusundaki uzun yıllara dayanan deneyimini elektrikli araçlara taşıdı. Kalitesiyle kendini kanıtlamış Hybrid Synergy Drive altyapısı esas alınarak dizayn edilen yeni elektrikli araç prototip Toyota iQ EV Avrupa prömiyeri Cenevre Motor Show’da gerçekleştirildi.

Dünyanın lider otomobil üreticisi Toyota, yenilik ve üstün teknolojiler ile donattığı Yaris HSD konsept ve 7 koltuklu Prius+ modellerini de dünyada ilk kez Cenevre Motor Show’da sergiledi. Otomobil üretiminde dünya lideri olan Toyota, üstün çevreci teknolojiler ile geliştirdiği araçlarını Cenevre Motor Show’da beğenilere sundu. Hibrid araç üretiminde dünya lideri apoletini taşıyan Toyota, Hybrid Synergy Drive teknolojisinden aldığı güç ile tam elektrikli araçlara giden yolda iQ modelinin elektrikli prototipini Avrupa’da ilk kez Cenevre’de görücüye çıkardı. Alternatif enerjilerin bir arada kullanımına imkan sunan Hybrid Synergy Drive teknolojisine sahip Elektrikli iQ, Toyota’nın kısa mesafelerde sürdürülebilir ulaşımı sağlamaya yönelik uzun dönemli vizyonunu temsil etmesi açısından ilgi odağı oldu.

Toyota, Cenevre Motor Show’da çevreci teknolojilere olan güvenini bu sene bir kez daha gözler önüne serdi. Toyota, Hybrid Synergy Drive teknolojisi ile donatılan yeni modelleri Yaris HSD konsept ve dünyanın favori hibrid otomobilinin 7 koltuklu yeni versiyonu Prius+ modellerinin dünya prömiyerleri de Cenevre’de gerçekleştirildi. Fuarda, spor otomobil kavramına farklı bir bakış açışı getiren FT-86 II Konsept ise spor otomobilleri tutkunlarının gözdesi oldu.

Toyota’nın Üstün Teknolojisinin Ürünü “ iQ EV”

İnovatif teknolojileri ve akıllı tasarım detayları ile dikkat çeken
elektrikli iQ EV prototip, kompakt lityum iyon pil ile donatıldı.
3 metrenin altındaki uzunluğuna rağmen 4 kişilik oturma kapasitesi sunan elektrikli iQ, sıfır emisyon ile 105 kilometreye varan elektrikli sürüş menzili ile elektrikli araçlarda ideal çözümü sunuyor. 125 Km’lik maksimum hıza çıkabilen iQ EV, 100/200 V ile yüzde 80’i çabuk şarj istasyonlarında 15 dakikada şarj edilebiliyor. Tam hibrid (HV), Şarj edilebilir hibrid (PHV) ve yakıt hücreli hibrid araçlar (FCHV) paralelinde geliştirilen Elektrikli Toyota iQ, 2011 yılı boyunca Avrupa’da kiralama yöntemiyle test edilecek ve tüm mühendislik hizmetlerinin tamamlanmasının ardından 2012 yılında pazara sunulacak.

Prius + 7 Koltuğu ile Tam bir Aile Otomobili…

Gezegenin en sevdiği otomobil olan Prius, geniş aileler için 7 koltuklu Prius+ modeliyle farkını yine ortaya koydu. Dünyanın ilk seri üretim tam hibrid aracı olan Prius, 3’ncü nesil araçlarını lanse ederken diğerleri/rakipleri mevcut ürün çeşitlerinden dönüştürdükleri ilk hibrid ürünlerini tanıtıyorlardı. Küresel satışları 2.1 milyon adedi geçen Prius, güvenilirlik, dayanıklılık ve kullanıcılarına sağladığı düşük maliyet konularında güven veren ve tercih edilen araç olma hüviyetini de devam ettirmekte. Avrupa’daki ilk 7 koltuklu tam hibrid araç olma özelliğini taşıyan Prius + dünya prömiyerini Cenevre Motor Show’da gerçekleştirirken, ziyaretçilerin de büyük ilgisini çekmeyi başardı.
Kullanımı kolaylığı ve çığır açıcı teknolojilerle donatılmış geniş alanın ve rahatlığın keyfini çıkarmayı hedefleyenler ile özellikle geniş aileler için geliştirilen Toyota Prius +, Elektrikli (EV) mod özelliği ile motorun sessiz çalışmasını sağlarken , ECO mod hibrid sistem verimliliğini artırarak yakıt ekonomisi getiriyor ve POWER mod seçeneği de sistem performansını destekliyor. Bütün bu özellikleriyle Prius + 2012 yılından itibaren yollarda boy göstermeye başlayacak.

Yaris HSD “B Segmentinde Yeni Bir Başlangıç”
Ayırdığı yüksek Ar-Ge bütçesi ile otomobillerin çevreye olumsuz etkisini azaltmak için 40 yılı aşkın bir süredir çalışmalarını sürdüren Toyota, Avrupa’daki ana modellerine tam hibrid teknolojisi uygulamasını 2020’lerde tamamlamayı hedefliyor. Toyota, bunun bir göstergesi olarak Avrupa’nın en büyük hacimli segmenti olan B segmentinde Yaris HSD ile yer almaya hazırlanıyor. Cenevre Motor Show’da dünya prömiyeri yapılan Yaris HSD konsept aracı, Yaris’in zeki DNA’larını miras aldı. B segmenti kullanıcılarına küçük, geniş, pratik ve çok işlevli bir kombinasyonu gelişmiş dış dizayn ile birlikte sunan Yaris HSD B segmentinde “yeni bir başlangıç” olarak değerlendiriliyor. Toyota’nın kendini kanıtlamış Hybrid Synergy Drive teknolojisi, ekonomik yakıt tüketimi, düşük maliyet, rahat ve keyifli sürüşü bir araya getiren Yaris HSD, aynı zamanda çevreye duyarlı özellikleriyle de öne çıkıyor. Fransa’da üretilecek olan Yaris HSD’nin, 2012 yılının ikinci yarısından itibaren piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Spor Otomobilde FT-86 II Farkı!..

FT-86 konsept modeli ile spor otomobil kavramına yeni bir yaklaşım kazandıran Toyota yeni nesil FT-86 II konsepti ile bu kavramı daha da ileri taşıdı. Arkadan itişli motoru, ideal ergonomi ve aerodinamiğe sahip sürücü odaklı kokpiti ve göz alıcı tasarımıyla FT-86 II konsept bu yıl da Toyota standının en dikkat çekici otomobillerinin başında geldi. Araç kullanmayı zorunluluk değil, tutku olarak görenler için tasarlanan FT-86 II konsept gaz pedalına küçük bir dokunuş ya da direksiyon simidine hafif bir temas durumunda bile anlık tepkiler ile kullanıcısına farklı bir deneyim ve sürüş keyfi yaşatıyor. 6 ileri manuel vitese sahip benzinli boxer motora sahip olan araç, hafif ağırlığı, aerodinamik yapısı, adeleli karoseri ile Toyota’nın heyecan veren spor araç yaratmaktaki 50 yılı aşkın uzun geçmişinin en yeni ürünü olarak boy gösteriyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: