Türk insansız mini uçak

Türk insansız mini uçak

13 Mayıs 2011 0 Yazar: ElektrikliOto

Türk mühendisler tarafından geliştirilen mini insansız uçak TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen 10. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nda (IDEF’11) sergileniyor.

AEROSEEKER adı verilen ilk Türk yerli yapım dört pervaneli insansız hava aracı, Batı ülkelerinde üretilen benzerlerinden daha ucuz olması ve havada daha uzun süre kalabilmesiyle ayrılıyor. Bin 100 gram ağırlığındaki hava aracı, 500 gramlık yük taşıma kapasitesine sahip ve 2 bin 700 metre yüksekliğe çıkabiliyor. EROSEEKER, 10 kilometre mesafeden kontrol edilebiliyor.

Güvenlik kuvvetlerinin güvenlik amaçlı kullanımının yanı sıra orman yangınları ve çığ kontrolü gibi alanlarda yararlanabilecek hava aracı, çektiği görüntüyü anında kontrol paneline iletiyor. Operatör, görüntüyü özel bir gözlük sayesinde izleyebiliyor ve başını hareket ettirerek, hava aracındaki kamerayı da yönlendirebiliyor.

(CİHAN)

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1133865&title=turk-muhendislerin-gelistirdigi-mini-ucak-gorucuye-cikti

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: