Türkiye Elektrikli Otomobile hazır mı?

Türkiye Elektrikli Otomobile hazır mı?

19 Mayıs 2011 1 Yazar: ElektrikliOto

Toyota Pazarlama ve Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Türkiye’de elektrikli otomobillerin yaygınlaşması için en az 10 yıla ihtiyaç olduğunu söyledi.

Haber: ‘türkiye Elektrikli Otomobile Hazır Değil’
Hap veya Kapsül Kullanmadan 2 Haftada 4 Beden İncelten Formül!
Toyota Pazarlama ve Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Türkiye’de elektrikli otomobillerin yaygınlaşması için en az 10 yıla ihtiyaç olduğunu söyledi.

Adana’da Toyota Plaza Mıçı’nın açılışına katılan Ali Haydar Bozkurt, çevreci teknolojilerin desteklenmesi gerektiğini, ancak hazır olmayan teknolojinin hayal kırıklığı yaşatabileceğini belirtti. Elektrikli otomobillerin konfor sunmaya hazır olmadığını belirten Bozkurt, “Toyota elektrikli otomobilin ilk icatçısı. Ancak, şu an dünyada hiçbir ülkenin elektrikli otomobile alt yapısı hazır değil. Aynı zamanda otomobilin içindeki pil teknolojisi bizim aradığımız konforu sunmaya hazır değil. Bir otomobil düşünün, klimayı açtığınız zaman 40 dakika yolculuk yapabiliyorsunuz. Bugün Türkiye’de bu şartlardaki bir otomobili kaç kişi alır ve kullanır. Türkiye buna hazır değil” dedi.

Toyota’nın yeni teknoloji söz konusu olduğunda ilk tercihinin hala hibrid otomobiller olduğunu belirten Ali Haydar Bozkurt şunları söyledi:

“Elektrikli otomobillerin pillerinin geliştirilene kadar 100 kilometreye 2. 6 litre yakıt yakan hibrid otomobiller tercih edilebilir. Elektrikli otomobilde 1’inci, 2’nci basamağı görmeden 6’ncı basamağa sıçramaya kalkışırsak bir yerde ayağımız takılır, düşeriz gibi geliyor ama hibrid öyle değil. 2 motoru birden olan ve kendi kendini şarj ettiği için bu sıkıntıları yaşamayan bir teknoloji. Biz, ilk hibrid otomobili satan markayız. Devam eden modellerimiz 14 yıldır dünyanın her yerinde satılıyor. Elektrikli otomobil teknolojisini yadırgamıyor ve destekliyoruz. Ama biraz erken olduğunu söylüyoruz. Onunla ilgili çalışmaların arttırılmasını ve geliştirilmesi gerekiyor. Bununla ilgili de önümüzde en az 10 yıllık bir süre olduğunu düşünüyorum. ‘Bu yıl herkes elektrikli otomobil alır ve herkes bu otomobillerle seyahat eder’ demek bu çok zor. Elektrikli otomobil alıp Adana’dan Ankara’ya doğru yol alırken kaç kez durup şarj edeceğinizi düşünüp yola çıkmanız gerekiyor. Bu yüzden henüz çok erken. ”

Çevreci teknolojilerin desteklenmesinin çok güzel olduğunu ancak gerçekçilikten uzaklaşılmaması gerektiğini kaydeden Bozkurt, “10 yıl, 20 yıl sonranın teknolojisine hazırmışız gibi sunmamız, hayal kırıklığı yaşamamıza neden olur. Hibridlerin vergi sisteminde de desteklenmesi gerekiyor. Bu desteğin çıkmasını bekliyoruz. elektrikli otomobillere destek geldi ama hibridlerle ilgili çalışmayı sürdürüyorlar” diye konuştu.

TSUNAMİYLE 500 BİN ÜRETİM KAYBI YAŞADIK

Ali Haydar Bozkurt, Japonya’da meydana gelen tsunami felaketinin firmayı olumsuz etkilediğini ve 500 bin üretim kaybı yaşadıklarını belirtti. 2 ayı aşkın süredir depremle ilgili sıkıntıları olduğunu kaydeden Bozkurt, şunları söyledi:

“Bildiğiniz gibi sıkıntı, Toyota’nın kendi üretim tesisleri ile ilgili değil. Deprem bölgesinde bulunan yan sanayi parça üreten fabrikaların tedarik sıkıntısıyla ilgili problem yaşıyoruz. Bu yüzden yaklaşık 500 bin adetlik üretim kaybı yaşadık. Yan sanayi ile ilgili sıkıntının tespiti için çalışmalar devam ediyor. Çalışmalar bu ay sonuna kadar tamamlanacak. Yan sanayi kendi üretim planını yeniden yapılandırarak bunu Toyota’ya iletecek. Toyota da buna göre kendi üretim planını hazırlayacak. Bu felaket sadece Toyota’yı değil, dünyadaki birçok farklı sektörü de vurdu. Kontrolümüzde gelişen bir durum olmadığı için müşterilerimiz de bunu anlayışla karşıladı. Belli periyotlarda söz verdiğimiz teslimatlar olmadığı için sıkıntı yaşamadık. Olanları da zaten teslim ettik. Bu bir doğal felaket olduğu için Toyota’nın müdahil olabileceği bir şey değil. Bu süreçte ayrıca satış sonrasıyla ilgili herhangi bir problemimiz de olmadı. ”

‘COROLLA MODELİNİ Japonya’DAN TEMİN EDİYORUZ’

Türkiye’de tercih edilen Corolla modeli açısından Japonya fabrikasının üretime geçmesinin önemli olduğunu vurgulayan Toyota Pazarlama ve Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt, “1 Haziran’dan itibaren Toyota’nın Avrupa’daki fabrikasında üretimin normale dönmesini bekliyoruz. Biz ürünlerimizin büyük bölümünü Türkiye ve Avrupa’daki fabrikalardan temin ediyoruz. Ama Japonya’daki fabrikadan da Corolla modelini temin ediyoruz. Coralla modelimiz de Türkiye’deki satışlarımızın yaklaşık yarısıdır. Bu plan geldiği zaman Türkiye olarak ne kadar etkilenip etkilenmediğimizi göreceğiz. 2008’de aldığımız satış şampiyonluğunu kaptırdık. Ama Toyota’nın ilk hedefi çok satmak değil, müşteri memnuniyeti olmuştur. Dünya genelinde birinciliği kaptırmak önemsenecek bir durum ama telafi edilebilecek bir durum. Toyota, felaketlerden büyük dersler alarak büyük stratejiler geliştirerek çıkmıştır” diye konuştu. –

http://www.haberler.com/turkiye-elektrikli-otomobile-hazir-degil-2736579-haberi/

Adana (Doğan Haber Ajansı) 4 saat önce..[2736579]

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: