Türkiye’de satışa çıkan ilk elektrikli Volkswagen ID 3

Türkiye’de satışa çıkan ilk elektrikli Volkswagen ID 3

10 Kasım 2020 0 Yazar: ElektrikliOto

Türkiye’de henüz satışta bulunmayan tamamen elektrikli ilk Volkswagen modeli ID.3, ikinci el araç sitesinde 0 km olarak satışa sunuldu. Avrupa’da 36 bin dolardan başlayan fiyatlarla satılan otomobile ülkemizde 580 bin TL fiyat biçildi.

Tam şarj halinde yaklaşık 500 kilometreye kadar sürüş imkanı tanıyan ID.3 fiyatı ile ortalama bir sıfır Passat modelini satın almak mümkün. Tabi ki bu fiyatın ikinci kişi tarafından belirlendiğini de unutmayalım.

Tamamen elektrikli Volkswagen ID.3 modelinin sıfır fiyatı şu anki döviz kurlarıyla (vergisiz) yaklaşık 300 bin TL. Türkiye satış fiyatı ise henüz belli değil fakat Polo ve Golf gibi hatchback kardeşlerine yakın fiyatlarla satılırsa pazarda güzel bir konumda yer alabilir.

Tam elektrikli otomobiller için ülkemizde ekstra bir teşvik bulunmuyor. 85 kW’ın altında motor gücü olan otomobillerden yüzde 3 ÖTV, yüzde 18 KDV alınıyor.
85-120 kW motor gücü olan otomobillerde bu oranlar yüzde 7 ÖTV ve yüzde 18 olarak uygulanıyor. 120 kW’ın üzerinde motor gücü olan elektrikli otomobillerden ise yüzde 15 ÖTV ve yüzde 18 KDV alınıyor.

Kaynak: https://otoajanda.com/volkswagen-id-3-turkiyede-ilk-elektrikli-volkswagen-satisa-cikti/

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: