Türkiye’nin gururu oldu

Türkiye’nin gururu oldu

20 Kasım 2011 0 Yazar: ElektrikliOto

TBMM Sanayi Ticaret Enerji Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı M. Mücahit Fındıklı ve beraberindeki komisyon üyesi milletvekilleriyle OYAK Renault Fabrikası’nda incelemelerde bulundu.

Üyeler, elektrikli Fluence’in üretimi hakkında bilgi aldı ve aracın deneme sürüşünü yaptı. Fındıklı, fabrikadaki üretim kalitesi ve işletme mantığı sebebiyle şirket yetkililerine teşekkür etti.

Fındıklı, petrolün artık önemli bir girdi oluşturduğunu ve çevreyi kirlettiğini vurgulayarak, otomobil piyasasında da özellikle alternatif enerji kaynaklarına yönelik çalışmaların yapıldığına işaret etti. Bu çerçevede, dünyada özellikle Renault’nun başlattığı 4 modelin en lüksü ve konforlusunun Türkiye’de gerçekleştirildiğini ifade eden Fındıklı, şöyle konuştu: “Bu 2012 yılında piyasaya sürülecek, satışa sunulacak. Türkiye’nin gururu haline geldi. Bu konfora bütün Türkiye ve bütün dünya çok ilgi gösterecek. Biraz evvel arabayı deneme imkânımız da oldu. Hem konforu hem kalitesi hem de sürüşteki sportif ve dinamik yapısını çok hissettik ve heyecanlandık. Geleceği parlak ve Türkiye’nin yollarında artık göreceğimiz bir teknolojinin Türk mühendisleri tarafından yapılıyor olması da bizleri gururlandırdı.”

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar da yepyeni bir teknolojinin uygulandığı bir otomobili Türkiye’de dünyanın çok önünde birkaç ülkeyle birlikte üretiyor olmanın büyük gurur olduğunu söyledi. Önceliği kamuya verdiklerini ve gelecek ay teslimatların başlayacağını vurgulayan Aybar, “Ama öncelikle bu teslimler başlarken bir de tabii altyapının da hazır olması lazım, bu noktada da yerel yönetimlerin, yani belediyelerimizin biraz daha hızlı davranmasını bekliyoruz. Orada biraz henüz dünyadaki benzer ülkelerin gerisinde olduğumuzu gördük. Önümüzdeki yılın ilk çeyreği bittikten sonra da satışları bütün Türkiye’de yaygınlaştırmayı düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

OYAK Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu ise fabrikanın kapasitesinin yıllık 30 bin elektrikli araba olduğunu ifade etti. Fabrika gezisine TBMM komisyonu üyeleri Halil Mazıcıoğlu, Hasan Ören, Orhan Karasayar, Mehmet Erdoğan, İlknur Denizli, Hüseyin Filiz, Mehmet Ali Susam, Ömer Selvi ve Alim Işık da katıldı. BURSA AA

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: