Türkiye’nin ilk insansı robotu SURALP’e 1 milyon dolar harcandı

Türkiye’nin ilk insansı robotu SURALP’e 1 milyon dolar harcandı

14 Ekim 2010 0 Yazar: ElektrikliOto

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kemalettin Erbatur liderliğindeki ekip tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk insansı robotu ‘SURALP’ tanıtıldı.

Doç. Dr. Erbatur, üniversitenin Tuzla yerleşkesindeki tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, bu tür robotların insana, insanın bulunduğu ortamda yardımcı olması için tasarlandığını söyledi. Erbatur, robotun hazırlık çalışmalarına 2002 yılında başlandığını ve bu çalışmaların yaklaşık 5 yıl sürdüğünü ifade etti. Robotun başındaki kameralarla çevreyi algılayabildiğini ve elleri vasıtasıyla da nesneleri tutabildiğini belirten Doç. Dr. Erbatur, ‘SURALP’ için 1 milyon dolar tutarında kaynağın harcandığını bildirdi. 164 santimetre uzunluğundaki robotun, 114 kilogram ağırlığında olduğu ifade edildi.

Tanıtımda, masanın üzerinden aldığı meşrubat kutusunu ekipte yer alan bir kişiye veren, ardından da çöp kutusuna atan ‘SURALP’, ayrıca mini bir dans gösterisi sundu. Doç. Dr. Erbatur’un, ‘Danstan keyif aldın mı?’, ‘Yoruldun mu?’ sorularına da başını sallayarak cevap verdi.

ZAMAN

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: