Vattenfall ile Volvo Car hibrit araç üretecek

Vattenfall ile Volvo Car hibrit araç üretecek

07 Kasım 2013 0 Yazar: ElektrikliOto

İsveçli enerji şirketi Vattenfall ile Volvo Car Corporation’ın bir sanayi ortak girişimi kurarak, elektrikli ve dizel yakıtla çalışan hibrit araç üreteceği bildirildi.

Volvo’dan yapılan yazılı açıklamada, standart duvar prizinden enerji alabilecek bir Volvo otomobilin 2012 yılında gerçek olacağı belirtildi.

İsveçli enerji şirketi Vattenfall ile Volvo Car Corporation’ın bir sanayi ortak girişimi kurarak pazara elektrikli hibrit araçlar sunmaya hazırlandıkları dile getirilen açıklamada, bu aracın, trafiğin çevreye zararını önemli ölçüde azaltacağı vurgulandı.

Ocak 2007’de başlanan proje ile ilgili olarak açıklamada görüşlerine yer verilen Volvo Car Corporation Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Stephen Odell, şunları kaydetti:

”İsveç’te 2012 yılından itibaren, prizden elektrik alabilen hibrit araçların seri üretimi için bir sanayi ortak girişimi yatırımı yapıyoruz. Bu otomobiller hem elektrik hem de dizel yakıtı kullanabilecekler. Bizim için iş dünyasında büyük bir gelişme anlamına gelen Vattenfall ile ortaklığımız, müşterilerimize çevre ayak izi daha da küçük olacak araçlar sunmak yolunda dev bir adım atmamızı sağlayacak.”

Vattenfall Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Lars Josefsson ise elektriğin toplum içindeki ve çevre sorunlarının çözümündeki önemli rolünü vurgulayarak, işbirliği sayesinde elektrikli otomobillerin pazara girmesini hızlandırmayı umdukların bildirdi.

Araçların geliştirilmesinin projesi iki şirket tarafından ortaklaşa finanse edildiğinin altı çizilirken, Volvo Car Corporation araçların üretimini yapacağı, Vattenfall’un da araçlara elektrik sağlayacak şarj sistemlerini geliştireceği ifade edildi.

”2009’UN YAZINDA ÜÇ ADET VOLVO V70 ARACI TANITILACAK”

Elektrik motorlarının yüksek verimlilik derecesine sahip olmalarının yanı sıra fosil yakıtla çalışan bir motorun yaklaşık 5’te 1’i, dizel otomobillerin de yaklaşık 3’de 1’i oranında enerji tükettikleri belirtilen açıklamada, şarjlı hibrit otomobillerin fiyatının, klasik teknolojiye sahip otomobillerden daha fazla olacağı duyuruldu.

Hibrit otomobillerin, lityum-iyon akü tarafından tahrik edilen güçlü bir elektrik motoruyla çalışacağı dile getirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

”Akülerin, normal duvar prizinden şarj olması 5 saat sürüyor. Akü aynı zamanda aracın frenine basıldıkça da şarj oluyor. 2009’un yaz aylarında üç adet Volvo V70 aracı tanıtılacak. Tanıtım araçları sürücülerin yeni teknolojiden beklenti ve talepleri hakkında bilgi toplamak, sürüş alışkanlıklarını belirlemek ve araçlarını nasıl şarj etmek istediklerini anlamak amacıyla kullanılacak.

Vattenfall’un gerçekleştireceği çalışmalardan biri de evde yüksek hızda şarj konusundaki çeşitli konseptleri ve araç sahiplerinin benzin veya dizel yerine elektrik yakıtı için ödeme yapacakları kamuya açık yerlerdeki şarj istasyonlarını test etmek olacak. 2012 yılında seri üretimine başlanacak araçlar biraz farklı bir teknoloji kullanacak, ancak tanıtım araçlarının lanse edilmesi, tam pazarın ihtiyaçlarına göre şekillendirilmiş duvar prizinden elektrik alabilen hibrit araçların seri üretimine doğru bir adım anlamı taşıyor.”

AA

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: