Volkswagen’in tüm modelleri hibrid mi olacak?

Volkswagen’in tüm modelleri hibrid mi olacak?

20 Haziran 2011 0 Yazar: ElektrikliOto

Volkswagen önümüzdeki birkaç yıl içerisinde tüm modellerinde hibrid seçeneği sunmaya hazırlanıyor.

TDI motor kullandığı dizel araçlarının en azından bir kısmında hibrid otomobillere yakın yakıt tasarrufu sağlayabilen Alman otomobil üreticisi, özellikle Amerika pazarı gibi hibrid araçların büyük ilgi gördüğü marketleri dikkate alarak bu yönde önemli bir atılım gerçekleştirmeyi planlıyor.

Volkswagen tepe yöneticisi Martin Winterkorn’un bizzat yaptığı bu açıklamanın detayları henüz bilinmiyor ancak firmanın, Toyota Prius gibi tasarımlar yerine Chevrolet Volt tarzı plug-in hibridler planladığı yani şarj edilebilir pillere sahip araçlar üzerinde çalıştığı bildiriliyor. Bilindiği üzere Volkswagen’in Almanya dışındaki en büyük AR-GE merkezi Amerika’da bulunuyor ve buradaki mühendisler, elektrikli – hibrid otomobiller, pil teknolojileri ve insan-makine arayüzleri üzerinde çalışıyorlar.

Bilindiği üzere plug-in araçlarda, pil ortalama 7-8 saatte şarj edilebiliyor ve sadece pilden gelen güç ile 50-80 Km kadar gidilebiliyor. Öte taraftan Volkswagen tepe yöneticisi Winterkorn önümüzdeki 10 yıl içerisinde pil teknolojilerinin olması gerektiği noktaya geleceğini ve elektrikli araçların tek bir şarj ile 750-800 Km gidebileceğini öngörüyor.

Volkswagen önümüzdeki yıl için Jetta, Golf ve Passat’ın hibrid versiyonlarını hazırlıyor.

Kaynak: donanımhaber

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: