Xiaomi elektrikli otomobili XIROMI!

Xiaomi elektrikli otomobili XIROMI!

25 Ağustos 2021 0 Yazar: ElektrikliOto

Çinli şirket Xiaomi uzun zamandır kendi elektrikli otomobilini geliştiriyor. Popüler üretici elektrikli otomobili ile ilgili önemli bir karar aldı!

Bu yılın başlarında, Xiaomi akıllı elektrikli araç geliştirmeye başladığını resmi olarak duyurmuştu. Yeni kurumsal bölümün, şirketin kurucusu ve CEO’su Lei Jun tarafından yönetileceği de doğrulandı.

Bilindiği üzere son günlerde Çinli üretici birkaç otomobil üreticisiyle konuyu müzakere etmiş birkaç görüşme gerçekleştirmişti. Konu ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmamıştı. Yakın tarihli bir rapora göre, Çinli Xiaomi’nin China Evergrande Electric Vehicle adlı bir şirkette hisse almaya çalıştığı ortaya çıktı.
Xiaomi’den elektrikli otomobil yatırımı!

Edilen bilgilere göre Xiaomi, en küçük parçalar da dahil olmak üzere kendi bileşenlerini kullanarak kendi elektrikli otomobilini “sıfırdan” yapmayı planlıyor. Bu gelişmenin detaylarını bu hafta içinde göreceğiz.

Çinli üreticinin, tasarımlar üzerinde birlikte çalışırken, dünya çapında tanınan bir otomobil parçaları ve emisyon teknolojileri tedarikçisiyle temas halinde olduğu ortaya çıktı.

Xiaomi, Çin Evergrande ile müzakere ediyor, yani otomobil üreticisinin yüzde 65 hissesinin satın alınması hakkında söylentiler yayılıyor. Markanın sözcüsü, Xiaomi’nin birkaç otomobil üreticisiyle görüştüğünü, ancak elektrikli otomobil işinde herhangi bir ortaklık tercih etmediğini belirtti. Evergrande şirketi ise, elektrikli otomobil üretimiyle ilgili olanlar da dahil olmak üzere hisselerinin bir kısmını satmak için potansiyel yatırımcılarla görüştüğünü açıklamıştı.

Lei Jun’un dediği gibi, Xiaomi’nin amacı, dünyanın dört bir yanındaki kullanıcıların her yerde bulunan akıllı yaşamın tadını çıkarmasını sağlayacak yüksek kaliteli akıllı elektrikli araçlar sunmaktır. Xiaomi, on yıllık bir süre içinde elektrikli otomobil projesi için 10 milyar yuan (yaklaşık 1,3 milyar € ) üzerinde yeni bir yan kuruluşa yatırım yapmayı planlıyor.

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/otomobil/xiaomi-elektrikli-otomobili-xiromi-6123e5187e4faa1c3a486d9c

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: