Yeni Corolla, Türkiye’ye 150 milyon Euro ile geri dönüyor

Yeni Corolla, Türkiye’ye 150 milyon Euro ile geri dönüyor

25 Kasım 2011 0 Yazar: ElektrikliOto

1994-2006 yılları arasında 300 bin adet üretilen Corolla, 7 yıl aradan sonra yeniden Adapazarı fabrikası bantlarından çıkacak. İki yıl sonra başlayacak üretim için 150 milyon Euro’luk ek yatırım planlanıyor. Artacak kapasite için de 400 ek eleman alınması hedefleniyor.

Japon Toyota’nın Türkiye pazarında en çok satan modeli Corolla, 2006 yılında veda ettiği Adapazarı tesislerine geri dönüyor. Fabrikanın ilk kurulduğu günden itibaren 12 yıllık süre içinde 300 bine yakın üretilen Corolla’nın 2013 yılından itibaren yeniden yerli olmasıyla birlikte 150 milyon Euro’luk yeni yatırım yapılacak. 400 ek istihdamın da planlandığı fabrikada halen üretilen Auris ise şirketin İngiltere fabrikasına kaydırılacak. Verso ise yerlilik oranı artırılarak Türkiye’de üretilmeye devam edecek. Corolla üretiminin başlaması ile birlikte fabrikanın kapasitesinin de 210 bine çıkarılma planının da devreye alınması bekleniyor.

Toyota’nın Türkiye distribütörü ALJ Grup uzun bir süredir bu Türkiye’nin sedan ülkesi olduğunu belirterek Corolla’nın yeniden Adapazarı fabrikasında üretilmesini talep ediyordu. Yılın ilk 10 ayında Japonya’dan ithal edilen Corolla 14 bin 166 adet, yerli Auris ise 6 bin 350 adet sattı. 10. nesil olarak pazarda bulunan Corolla’nın iki yıl içinde 11. neslinin tanıtılmasıyla birlikte Türkiye üretiminin başlaması hedefleniyor. Toyota Otomotiv Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Orhan Özer, “C sınıfı sedan modelimizin üretiminin Adapazarı’nda yapılacağını duyurmaktan büyük mutluluk duyuyorum. 1994-2006 yılları arasında ürettiğimiz Corolla dolayısıyla sedan otomobil üretimi konusunda önemli bir tecrübemiz var. Bu karar, kaliteli üretimimize ve çalışanlarımızın, yan sanayimizin, tüm iş ortaklarımızın özverili çalışmalarına duyulan güvenin bir sonucu olarak verildi. Türkiye ekonomisine ve topluma katkılarımız artarak devam edecek.” dedi.

Corolla sedan için planlanan ek yatırım tutarının 150 milyon Euro, Adapazarı fabrikasındaki ek istihdam sayısının 400 kişi olduğu belirtilen açıklamada, Verso modelinin yanı sıra üretimi gerçekleşecek olan yeni proje ile birlikte Toyota Türkiye’nin toplam üretim miktarı ve yerlileştirmenin de artacağı duyuruldu. 2002’den beri Türkiye’den ihracat yapan Toyota, bugüne kadar 15 milyar doların üzerinde ihracat cirosu elde etti. 1,2 milyona yakın araç üreten Japon şirketi, halen Avrupa pazarları için Auris’le birlikte 7 koltuklu da olabilen Verso modelini üretiyor.

http://zaman.com.tr/haber.do?haberno=1206229&title=yeni-corolla-turkiyeye-150-milyon-euro-ile-geri-donuyor

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: