Yerli elektrikli otomobilin üretileceği il

Yerli elektrikli otomobilin üretileceği il

28 Kasım 2012 0 Yazar: ElektrikliOto

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, TÜBİTAK olarak elektrikli otomobil projesi başlatacaklarını açıkladı.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, TÜBİTAK olarak elektrikli otomobil projesi başlatacaklarını ve bu işin merkezi olarak Bursa’yı düşündüklerini ifade ederek, “İçten yanmalı motordan elektrikli otomobile geçişte teknoloji yarı yarıya basitleşiyor. Bu fırsatı ‘ülke olarak değerlendirelim’ istiyoruz. Yatırımın büyük bir kısmını belki TÜBİTAK yapacak ama belli bir noktaya getirdikten sonra bunu bütün sanayiye açacağız. Bu iş için 100 milyon lira kaynak ayırdık.” dedi. Prof. Dr. Altunbaşak, beyin göçünün tersine döndüğüne dikkati çekerek, talepleri değerlendirmekte zorlandıklarını da vurguladı .

TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu’nu ziyaret etti. Altunbaşak, TÜBİTAK tarafından elektrikli otomobil projesi başlatacaklarını açıkladı. Bu konuda büyük kaynaklarının bulunduğunu ifade eden Altunbaşak, “İlk aşamada 100 milyon liralık kaynak ayırmayı düşünüyoruz. Zaman içinde artarak devam edecek. Onun merkezini de Bursa olarak görüyoruz. Bursa’da da bizim bir laboratuvarımız var. Orayı üs olarak kullanalım diyoruz. Çünkü otomotiv endüstrisinin merkezi Bursa. Ciddi bir yan sanayisi olduğu için Bursa’yı merkez olarak alalım. Öyle bir projeyi bu ayın 26 – 27’sinde Ankara’da başlatma çalışmamız olacak.” diye konuştu.

Elektrikli otomobilin yaklaşık 10 yılının bulunduğuna dikkat çeken Altunbaşak, devlet olarak buradaki yatırımı ön göreceklerini söyledi. Marka yaratabilmek için gerekli altyapıyı yaptıklarını ifade eden Altunbaşak şöyle devam etti: “Yanmalı motordan, elektrikli motora geçerken teknik bir kırılım var. Pek çok parametre değişecek. Onlar değiştiği zaman yeni fırsatlar yaratacak. O fırsatlar da şimdiden öngörmeliyiz. Bunu tek başına TÜBİTAK yapamaz. Buna KOBİ’ler de el atmalı. Orada özel sektöründe içine çekecek bir teknoloji platformu yapalım. Yatırımın büyük bir kısmını belki TÜBİTAK yapacak ama belli bir noktaya getirdikten sonra bunu bütün sanayiye açacağız. Marka çıkarmak isteyen varsa lisans parası almadan ‘buyursun gelsin yapsın’ diyeceğiz. Burada iki teknolojinin geliştirilmesi gerekiyor. Biri akü teknolojisi çünkü fiyatlarının ucuzlaması gerekiyor. Diğeri akü değişim teknolojisi. Onun dışında zaten teknoloji çok basitleşiyor. İçten yanmalı motordan elektrikli otomobile geçince teknoloji yarı yarıya basitleşiyor. Oradaki fırsatı değerlendirmek istiyoruz. Kilometre başına yakıt sarfiyatı çok düşüyor. Normal bir otomobil 25 – 30 kuruş yakarken, 5 – 6 kuruşa düşüyor. Cari açığa da iyi bir ilaç olacak.”

Bir gazetecinin, “Bilim ve teknoloji açısından Türkiye 30 – 40 yıl geride deniyor. Halbuki birçok ülkede çalışan çok sayıda Türk bilimadamımız mevcut. Beyin göçü tersine dönecek mi? şeklindeki sorusuna Prof. Dr. Altunbaşak, kendisinin 19 sene ABD’de yaşandığını ve şuanda TÜBİTAK’da görev yaptığını hatırlattı. TÜBİTAK Başkanı Altunbaşak şöyle konuştu: “Bu bile tersine beyin göçünün başladığını gösteriyor. Devamı geliyor. Çok fazla talep var. Benim kurumuma da çok fazla mevcut. Eminim diğer kurumlara, üniversitelere de talep var. İkinci soruya gelince. 1992’de ABD’ye gittiğimde bana çok değişik bir yer gelmişti. Hayli ilerlemiş bir yerdi. 1992’den bu yana ABD üç aşağı, beş yukarı öyle kaldı. Değişiklik varsa o da negatif yönde, pozitif değil. Ama 1992 yılının Türkiye’si ile 2012 yılı Türkiye’si arasında nereden bakarsanız bakın çok ciddi fark var. Gerçekten 1 – 2 gömlek atladık. Onu düşündüğünüz zaman yurt dışı ve ABD ile aramızdaki fark giderek azalıyor. Bu önemli bir gelişme.”

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: