Yerli markayı geliştirmek istiyoruz

Yerli markayı geliştirmek istiyoruz

23 Kasım 2011 0 Yazar: ElektrikliOto

>Bakan Ergün, “Elektrikli araçlarda herkes yolun başındayken bu sektörde yerli marka ve model tasarımları geliştirmek istiyoruz” dedi.

TBMM

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Plan ve Bütçe Komisyonunda milletvekillerinin sorularını yanıtladı.
Otomotiv sektöründe Ar-Ge çalışmalarıyla teknolojinin geliştiğini belirten Ergün, ”Bu sektör bugün ortaya çıkmış stratejik bir sektör değil. İlerleme kaydettiğimiz, önemli mesafe aldığımız, yan sanayide güçlendiğimiz ve teknolojisi değişen bir sektör. Elektrikli araçlara geçildiğini düşünün. Yakıt konusu, aktarma organları, bakım üniteleri değişecek. Vites, şanzıman olmayacak mesela. Teknolojik gelişmeler de yürütülüyor. Elektrikli araçlar konusunda dünyada çok mesafe alınmış değil. Motorlu ve içten yanmalıda teknolojiyi kaçırmış olabiliriz. Ama elektrikli araçlarda herkes yolun başındayken bu sektörde yerli marka ve model tasarımları geliştirmek istiyoruz” diye konuştu.
Ergün, önümüzdeki bir kaç yıl içinde iç pazarda satılan otomobil sayısının 1 milyonu aşacağını belirtti. 

Bölgenin imajı düzeltilmeli
Öncelikle Diyarbakır’ın imajının güçlendirilmesi gerektiğine işaret eden Ergün, şunları söyledi:
”Bölge önemli cazibe merkezi olabilecek kapasitede. Güneydoğu’nun müthiş bir ekonomik potansiyeli var. Bunu  harekete geçirmek için bölgenin imajını güçlendirmeliyiz.”

Teşvik sisteminde revizyona gidilecek
TUİK’in yeni bir araştırmayla 2010 yılı verilerine göre illerin ve ilçelerin kalkınmışlık düzeylerini belirleyen bir çalışmayı yaptığını ifade eden Ergün, ”Zaten şu anda teşvik sistemi gözden geçirilmektedir. Bu çerçevede teşvik sisteminde 2012 yılı başlarında yeniden revizyona gidilecek. Bu teşvik sisteminin ağırlık merkezini, üretim ve istihdam kadar, cari açığın önlenmesi alacak. Hangi teşvik unsurlarının cari açığı önleyici etkiler meydana getirebileceğini daha çok analiz edilecek.” dedi.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: