Yerli otomobil elektrikli olacak

Yerli otomobil elektrikli olacak

02 Ocak 2013 0 Yazar: ElektrikliOto

Türkiye’de elektrikli araç dönüşümü yapan ilk firma Mekatron… Firma yetkilileri, “Türkiye, yerli elektrikli otomobilde vidasından kaportasına kadar her parçayı kendisi üretecek imkâna sahip” diyor.

Türkiye’nin 1961 yılında 4 adet ürettiği ancak, geçit töreninde deposuna benzin konulmadığı için ‘bozuldu sanılıp’ üretmekten vazgeçtiği ilk yerli araba Devrim’le başlayan otomobil serüveni bu defa elektrikli modellerle devam ediyor.

MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak’ın ‘Derneğimize üye bir firma yerli elektrikli otomobil üretti’ sözüyle başlayıp, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün de doğruladığı elektrikli otomobili Derindere Grubu’nun üreteceği kesinleşti. Ancak henüz resmi bir açıklama yapmayan firmanın, üreteceği otomobilin Toyota Corolla’dan elektrikliye dönüştüreceğinin ortaya çıkması yine ‘yerlilik’ konusunda kafaları karıştırdı.

Ankara’da faaliyet gösteren ve elektrikli araç dönüşümünde Türkiye’de ilk olan Mekatron Mühendislik Şirket Müdürü Fuat Eken, Türkiye’nin yakıtlı araç üretiminde geç kaldığını ancak geleceğin otomobilleri olarak görülen elektrikli modellerde şansının yüksek olduğuna dikkat çekti.

Türkiye’de ciddi bir yan sanayi olduğunu dile getiren Eken, ancak bu firmaları organize edip yerli aracı yapacak bir girişimcinin bulunamadığını söyledi.

Kendilerinin 2010 yılında dönüşüme başladıklarını anlatan Eken, ilk olarak taksilerin motor ve şanzımanını söküp, yerine elektrikli motor monte ettiklerini kaydetti.

Elektrikliye dönüştürülen otomobillerin, 180 km yol aldığını, 120 km son sürate erişip kilometrede sadece 2 kuruş tükettiğini açıkladı.

Yıllarca testler yaptıklarını ve halen çalışmaların sürdüğünü söyleyen Eken, “Türkiye bu teknolojiyi üretecek imkâna sahip. Yan sanayiciyi organize edip aracın, vidasından kaportasına, motorundan diğer aksamlarına kadar her parçasını yerli olarak üretip kendi markasını oluşturabilir” dedi.

Sonu ‘benzini unutulan’ arabamız gibi olmasın

Yerli elektrikli otomobili ürettiği ortaya çıkan Derindere Otomotiv’in mevcut araçları elektrikliye dönüştürdüğü öğrenildi. Toyota Corolla’yı elektrikliye dönüştüren firmanın, daha sonra kaporta gibi aksamları yerli olarak üretip marka oluşturacağı iddia ediliyor. Böyle bir aracın ‘yerliliği’ tartışma konusu olurken, bu gibi eleştirilerin Türkiye’nin önünü kapattığı düşünülüyor.

1961’de üretilen ilk yerli otomobil Devrim, deposuna benzin konulmadığı için geçit töreninde durmuş, “bozuldu” sanıldığı için de alay konusu olup üretiminden vazgeçilmişti. Yerli çalışmalarla ilgili şu anki tartışmaların, Devrim’in başına gelen kötü sonu hazırlamaktan öte gitmediği savunuluyor.

Öte yandan Derindere yaptığı açıklamada, haberlerin duyuma dayalı yorumlardan oluştuğunu, detayların ileride açıklanacağını bildirdi.

İlk defa Ankaralı Mekatron yapmıştı

Elektrikli otomobil konusunda, dönüşüm aracı ilk kendilerinin yaptığını dile getiren Mekatron Mühendislik Şirket Müdürü Fuat Eken, “Firmamızın projesi aylar öncesinde gerçekleşmiştir. Ancak bu konuda sıfır kilometre, yeni bir araç imalatı söz konusu ise imalatı başaran firmayı tebrik etmek yerinde olacaktır” diye konuştu.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: