2011 yılında elektrikli araçta Avrupa pazarının lideri

2011 yılında elektrikli araçta Avrupa pazarının lideri

14 Ocak 2012 0 Yazar: ElektrikliOto

Yeni nesil şehir içi kullanıma yönelik elektrikli araçlarının satışa sunulmasından bir yıl sonra, PSA Grubu, yaklaşık % 30’a yükselen pazar payı ile Elektrikli Araç pazarında Avrupa’nın lideri oldu.

PSA Grubu, Peugeot iOn ve Citroën C-ZERO ile 2010 yılının sonundan itibaren Avrupa pazarında elektrikli araçları ticarileştiren ilk üretici oldu. Bu ürünler, yine 2010 yılında satışa sunulan iki elektrikli ticari araç Peugeot Partner Origin ve Citroën Berlingo First ile tamamlandı. Grup, bu dönemde yaklaşık 4 000 elektrikli aracın teslimatını yaptı ve 6 000’den fazla sipariş aldı.

İlk aşamada, satışlar ağırlıklı olarak B2B müşterilere yapıldı. Filolar, çok uluslu şirketler, yerel yönetimler ve kuruluşlar satışların % 90’ını oluşturdu. Örnek olarak, General Electric, Deutsche Bahn, SNCF, Kone, Airbus, EDF, GDF Suez, Allianz, Europcar, ChoosEV ile birlikte ortak ulaşım projeleri uygulamaya kondu.

Elektrikli ulaşımın potansiyeline inanan PSA Grubu müşteri tabanını elektrikli araçların avantajlarından memnun olan küçük ve orta ölçekli işletmelere ve “erken benimseyen” bireysel müşteri kesimine genişletmeyi amaçlıyor.

Elektrikli araçların geliştirilmesi aynı zamanda ulaşım hizmetleri sistemi Mu by Peugeot ya da Citroën’deki Call çağrı hizmeti gibi yeni bir ulaşım kavramına dayanan çözümlerin geliştirilmesinden de geçiyor.

Elektrikli araç, otomobil üreticileri, yerel kuruluşlar, şirketler ve bireylerin birlikte üstesinden gelmek zorunda oldukları çevre zorunluluklarını karşılamayı amaçlayan Grup stratejisinin bir parçasını oluşturuyor.

Grup müşterilerin farklı ihtiyaçlarını karşılayan, yakıt tüketimi ve CO2 emisyonları yönünden köklü değişimlere izin veren teknolojik çözümleri hayata geçiriyor. Markalar Genel Müdürü ve PSA Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Frédéric Saint-Geours şu açıklamada bulundu : “Stop & Start, Dizel hibrid ve sıfır emisyonlu araç çözümlerinin uygulanması, PSA Grubu’nun Avrupa’da düşük CO2 emisyonlu araçlar sınıfındaki liderliğini güçlendirecek ve uzmanlığını diğer pazarlara yaymasını sağlayacaktır.”

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: