Toyota’nın elektrikli arabası

Toyota’nın elektrikli arabası

14 Ocak 2012 1 Yazar: ElektrikliOto

Japonya’da büyük bir teknolojiye imza atan Toyota’nın elektrikli araba yaptığı haberlerini daha önceden haberlerde sürekli duymaktaydık. Bu arabanın ne zaman fuarlarda gösterileceğini merakla bekleyenlere Toyota müjdeli bir haber verdi. Elektrikle çalışan Toyota Yaris 2012 Mart ayında otomobil fuarında araba severler ile buluşacak.

Bu araba hibrid yakıt teknolojisinin b segmenti ilk defa kullanıldı. Bu yüzden daha önce yapılmış olan yada üretilecek olan arabalardan oldukça farklı bir model.

Mart ayı Cenevre otomobil fuarı Toyota Yaris 2012 model Hybrid otomobili bekliyor.

Toyota Yaris’ten hep elektrikli araba olarak bahsediyoruz ama şunu da bilmemizde fayda var. Kullanılan elektrik motorunu destekleyebilmesi için arabanın içerisinde 1.5 litre 100 beygir gücünde benzinle çalışan başka bir motor daha bulunmakta. Daha önce yapılmış olan hybrid arabaların konforları hakkında olumsuz yorumlar vardı. Ama Japon devi Toyota bu yorumları incelemiş olmalı ki kendi arablaarını yaparken en çok önem verdiği konulardan bir tanesi de iç tasarım ve arabanın rahatlığı olmuş.

Hybrid arabaların dezavantajlarına gelince; günlük hayatımızda kullandığımız benzinli yada diesel arabalara göre performansı biraz düşük olabilir. Ama henüz piyasaya sürülmemiş olan Toyota Yaris Hybrid için bunu söylemek kesinlikle doğru olmaz.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: