‘500 milyon Euro’luk elektrikli araç sırası

‘500 milyon Euro’luk elektrikli araç sırası

29 Mayıs 2013 0 Yazar: ElektrikliOto

TÜBİTAK’ın yüzde 100 Ar-Ge desteği ve devlet destekli 500 milyon Euro teşvikle başlattığı ‘elektrikli araç’ projesi için son teklif süresi 24 Mayıs’ta doldu.

Proje başvurusunda adeta sıra oluşurken, TÜBİTAK bu başvurular içinde Haziran’da ön eleme yapacak, kalan projelerle ise detayları görüşecek. Finale kalan iki proje için TÜBİTAK 100’er milyon Euro teşvik verecek. Bu parayla proje sahipleri araçları seri üretime hazır hale getirecek. TÜBİTAK, sonuçta ya ya bir projeyi seçip üretim için geri kalan 400 milyon Euro verecek, ya da her iki projenin de üretimine karar verecek.

1007 PROGRAMI

Elektrikli araç sektöründe söz sahibi ülkeler arasına girmeyi hedefleyen Türkiye, yerli üretim için önemli bir adım attı. Elektrikli araç teknolojilerinin kritik nitelikte olan bileşenlerinin yerli olarak geliştirilmesi ve bu bileşenlerin kullanılarak yerli elektrikli araç üretilmesi amacıyla TÜBİTAK Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projelerini Destekleme Programı (1007 Programı) kapsamında Kamu Araştırmaları Destek Grubu (KAMAG) tarafından 18 Şubat’ta çağrıya çıkıldı. Akademisyenler, otomotiv sektörü temsilcileri ve ilgili sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla hazırlanan çağrı kapsamında yerli elektrikli araç projelerine yüzde 100 Ar-Ge desteği verilmesi kararlaştırıldı.

GÜÇ BİRLİĞİ

“Elektrikli Araç Teknolojilerinin Geliştirilmesi” başlıklı çağrı kapsamında üniversite, kamu ve özel sektör kuruluşlarının oluşturacağı Proje Yürütücüsü Kuruluşları (PYK), tasarım, batarya, elektrikli motor ve araç kontrol sistemi gibi araç ekipmanlarını Ar-Ge çalışmaları ile yerli olarak geliştirecek. Desteklenecek projeler en fazla 4 yıl içinde tamamlanacak. Elektrikli Araç Üretici Kuruluşları (AÜK) ise PYK’ların geliştireceği bileşenleri kullanarak elektrikli aracı üretecek.

Kimler katıldı?

TÜBİTAK’ın devlet destekli elektrikli araç projesi için geçtiğimiz Cuma günü Hattat-Magna, BD Otomotiv, Karsan-Hexagon, Temsa, Derindere ve Hisarcılar gibi büyük firmaların dışında üniversiteler ve küçük ölçekli bir çok firma ve birey teklif verdi. Hattat-Magna, BD Otomotiv ve Derindere elektrikli otomobil geliştirme teklifinde bulunurken, Temsa ve Hisarcılar hafif ticari araç, Karsan ise New York için geliştirdiği V1 kodlu taksi projesini teklif etti. Projelerle ilgili TÜBİTAK’ın birkaç grubu biraraya getirebileceğini kaydeden yetkililer, projenin tek bir gruba verilmeye-bileceğini de söylüyor.

Her yıl 40 aracı bakanlık alacak

ELEKTRİKLİ araç projesinde müşteri kurum olarak yer alan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, üretilecek araca bağlı olarak 5 yıl boyunca toplam 200 araç alımı yapacak. Yerli elektrikli araçların kamu alımlarında yer alması için teşvikler etkinleştirilecek.

95 bin 700 liraya yeni CR-V satışta

HONDA’yı 1996 yılından beri Türkiye’de SUV segmentinde temsil eden CR-V’nin 4’üncü nesli 95 bin 700 TL’den başlayan fiyatlarla Türkiye’de satışa sunuldu. 2.0 litre benzinli motor seçeneğine sahip olan yeni CR-V, 3’üncü nesline göre bir çok yeni özellikle donatılmış. Yeni CR-V 2.0’ın Lifestyle modeli 95 bin 700, Executive modeli 104 bin 500, Executive Ekstra Güvenlik Paketi ise 111 bin 500 TL’den satışa sunuluyor. Üç kanatlı radyatör ızgarası ve ızgaraya doğru uzanan ön farları, Honda’nın yeni ‘Y’ şekilli yüzünü korumaya devam ederken dikey olarak konumlandırılan arka farlar ilk nesilden (1995) bu yana alışılmış CR-V imzasını taşıyor. Yeniden tasarlanan 2.0-litre i-VTEC benzinli motor, 5 vitesli otomatik şanzıman ile beraber çalışıyor. 155 beygir güç ve 192 Nm tork üreten motor 100 kilometrede 7.7 litre yakıt tüketiyor.

ATV ve Jetski tek araçta birleşti

AKDENİZ ve Ege sahillerindeki turistik beldelerde en çok kullanılan sportif aktivite araçlarından ATV ve Jetski, tek bir araçta birleşti. ABD’de faaliyet gösteren Gibbs Sports adlı yerel bir şirket, inovatif bir anfibi tasarımına imza atarak, Gibbs Quadski adı verilen yeni bir ‘tür’ geliştirdi. Hem karada hem de suda sınırları sorlamak isteyenler için geliştirilen bu araç, yola çıkma iznini de almış. Ancak 1.3 litre 140 beygir gücündeki 4 silindirli motorla hareket eden aracın fiyatı ise 40 bin dolar olarak belirlenmiş.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/23372710.asp

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: