Manisa Belediyesi elektrikli otomobillerine kavuştu

Manisa Belediyesi elektrikli otomobillerine kavuştu

29 Mayıs 2013 0 Yazar: ElektrikliOto

Manisa Belediyesi, çevrecilik yolunda küçük ama önemli bir adım attı. Manisa Belediyesi’nin aldığı elektrikli otomobiller şimdilik 5 adet. Ama öncülük etmede bambaşka bir noktaya gidiyor.
Çevreye olan duyarlılığını her platformda ifade eden ve bu konuda önemli adımlar atan Manisa Belediyesi, kentte çevre kirliliğinin önüne geçmek ve bu konuda duyarlılık oluşması açısından Manisa Ordu Aş’den 5 adet elektrikli otomobil satın aldı.

Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle araçların anahtarları Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar tarafından Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e teslim edildi. Araçların teslim törenine Vali Yardımcısı Mesut Eser, Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Belediye Başkan Yardımcıları Nursel Ustamehmetoğlu, Funda Solak, Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Köroğlu, Vergi Dairesi Başkanı Yılmaz Çakan, Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar ile birlikte Ordu AŞ temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Araç teslim töreni öncesinde Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, elektrik enerjisiyle çalışan araçlar ile ilgili olarak kısa bir sunum gerçekleştirdi. Dünyada olası bir çevre felaketine kendilerinin de otomobil sektörü olarak duyarlı olduklarını ve katkıda bulunduklarını ifade eden Aybar, “Renault markasının öncüsü olduğu elektrik motorlu otomobiller devrimsel nitelikte yeni bir teknoloji. Fluence Z.E. kullanarak Manisa Belediyesi’nin de insan sağlığı ve çevreyi korumaya destek olmasından dolayı mutluluk duyuyoruz” dedi.

Belediye Başkanı Cengiz Ergün’de elektrikli araçların teslim töreninde yaptığı açıklamada çevre kirliliği konusuna Manisa Belediyesi olarak büyük önem verdiklerini söyledi. Dünya’nın süratle kirlendiğine dikkat çeken Başkan Ergün, “Elbette bu çevre kirliliğinde en önemli etkeni fosil yakıtların tüketilmesi sonucunda ortaya çıkan zararlı gazlar oluşturuyor. Bu kapsamda gelişen teknolojide son yıllarda özellikle taşıtlarda elektrik enerjisinin alternatif kaynak olarak kullanılması gündeme geldi. İşte bu noktada bugün içinde bulunduğumuz organizasyonda tanıtımı yapılan araçlar önemli bir süreci başlattı. Toplumlar artık alternatif enerji kaynaklarına yönelirken, yerel yönetimler olarak bizlerde bu enerji kaynaklarını kullanmak için projeler geliştiriyoruz. Yapılan yatırımlarda çevresel etkiyi ön plana alarak çalışmalarımızı çevreye duyarlı sistemlerle yapıyoruz” diye konuştu.

Özelikle büyük şehirlerde toplu ulaşım aracı sayısının fazlalığı göz ününe alındığında toplu ulaşım araçlarından çıkan atık gazlarının verdiği zararı daha iyi anlıyoruz. Nüfusu her geçen gün artan Manisa’da egzoz gazlarının verdiği zararı aza indirgemek için her alanda girişimlerimizi arttırdık” dedi.

Servis Araçları

Başkan Ergün, “Örneğin kentimizde ağırlıklı olan servis araçlarına yaş sınır getirmek için çalışma başlatıldı. Bu yıl içinde de belli yılı geçmiş araçların trafikten çıkarılması için çalışma başlattık. Hemen her gün soluduğumuz egzoz gazını solumamak için bu çalışmamamızda kurumlarında bize destek ve katkıda bulunmalarını bekliyoruz” dedi.

İzmir’in Tıbbi atıkları

Manisa Belediyesi olarak göreve geldikleri günden bu yana çevreye olan duyarlılığı arttırmak için projeler geliştirdiklerini dile getiren Başkan Ergün, “Çeşitli gecikmeler olsa da Katı Atık Bertaraf Tesisi ve Atık Su Arıtma Tesisimizin kapasitesinin arttırılması noktasında kararlı adımlar attık. Tıbbi Atık Tesisi’ni de kurarak çevre için önemli bir tehdit unsuru oluşturan tıbbi atıkların güvenli toplanmasını sağladık. Bugün Ege Bölgesi’nde İzmir’in dahi tıbbi atıklarını biz topluyoruz. Bununda bilinmesini istiyorum” dedi.

Manisa’da yeşil alanların gün geçtikçe çoğaldığının da altını çizen Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Egzoz gazlarından çıkan zararlı gazlar havayı kirletirken, bizde yeşil alanların sayısını her geçen gün arttırarak havayı temizleyici özelliğinden faydalandık. Şimdi de değişim sloganıyla hareket eden Manisa Belediyesi’nde yine bir değişime imza atıyoruz. Renault tarafından üretilen elektrikli araçların belediyemize kazandırılması noktasında önemli bir adımı atmanın mutluluğunu yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Araçların Anahtarlarını Teslim Aldı

Konuşmaların ardından Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, Vali Yardımcısı Mesut Eser ve Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e çevreye duyarlılıklarından dolayı teşekkür plaketi ile birlikte elektrikli araçların minyatürlerini verdi. Aybar daha sonra Manisa Belediyesi tarafından alınan 5 adet aracın anahtarını Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e teslim etti. Daha sonra Vali Yardımcısı Eser, Başkan Ergün ve diğer protokol üyeleri elektrikli araçların test sürüşünü gerçekleştirdi.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: