Almanya, elektrikli otomobil kullanımını teşvik edecek

Almanya, elektrikli otomobil kullanımını teşvik edecek

26 Eylül 2014 0 Yazar: ElektrikliOto

BERLİN (AA)- Almanya Federal Hükümeti, elektrikli otomobillerin ülkede kullanımını artırmak için çeşitli kolaylıklar ve teşviklerde bulunacağını açıkladı.

Hükümet tarafından yapılan açıklamada, elektrikli otomobil sahiplerinin otobüsler için ayrılan şeritleri kullanabilecekleri, otoparklarda elektrikli araçlar için özel tahsis edilmiş park alanlarının bulunacağı ve araç sahiplerinin ücretsiz park imkanlarından yararlanabilecekleri belirtildi.

Elektrikli otomobil sahipleri bu haklardan 2015 yılı itibarıyla faydalanabilecek.

Federal hükümet, karara bağladığı tasarıyla Almanya’daki çevre dostu elektrikli otomobil kullanımının yaygınlaşmasını amaçlıyor. Hükümet, teşvikler ve sunduğu imkanlarla 2020 yılına kadar Almanya’da 1 milyon elektrikli otomobilin kullanılmasını hedefliyor.

Federal Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt, hükümet tarafından sunulan imkanlarla Almanya caddelerinde daha fazla elektrikli otomobil görmek istediklerini kaydetti.

Elektrikli otomobillere tanınan imtiyazların diğer araç sahipleri tarafından suistimal edilmesinin önüne geçmek için, bu araçların elektrikli olduğunu gösterir bir düzenleme yapılması bekleniyor. Elektrikli otomobillere yeni plaka verilmesi, Almanya’nın bazı eyaletleri tarafından kabul görmemişti.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: