ANTALYA – TAMİRCİ ESNAFINA HİBRİT PRATİĞİ

ANTALYA – TAMİRCİ ESNAFINA HİBRİT PRATİĞİ

13 Ocak 2011 0 Yazar: ElektrikliOto

ANTALYA (İHA) – Antalya Oto Tamirciler Odası ve Mesleki Eğitim Merkezi tarafından oto tamircileri hibrit motorlar hakkında eğitimden geçiriliyor.

Antalya Mesleki Eğitim Merkezi Otomotiv Teknoloji Öğretmeni Eyüp Karagül tarafından projelendirilen, Avrupa Birliği 2010 Leonardo Da Vinci Plm projeleri kapsamında 10 kişi hibrit motorlar ile ilgili eğitime tabi tutuldu.
Almanya’nın Berlin şehrinde 4 hafta süren eğitimde, Antalya Oto Tamirciler Odası, Mesleki Eğitim Merkezi, Antalya Endüstri Meslek Lisesi, Mercedes Hastalya, Toyota Bakırcılar ve Alanya Endüstri Meslek Lisesi yer alırken, ayrıca eğitime katılan öğrencilere yabancı dil eğitimi de verildi.
Proje kapsamında toplamda 10, Antalya Oto Tamirciler Odası üyelerinden ise 4 kişinin Almanya’ya gittiğini belirten Antalya Oto Tamirciler Odası Mehmet Bucak, eğitimin son aşaması olan uygulamalı pratik eğitimin ise Antalya Toyota Bakırcılar Otomotiv’de gerçekleştiğini söyledi.

Bucak, pratik eğitimin Toyota marka hibrit motorlu bir otomobilde gerçekleştiğini, bu eğitimin sayesinde üye esnaflarının ufkunun genişlediğini, esnafın yeni teknoloji hakkında daha da bilinçlenerek Asya ve Avrupa araçlarının arasındaki motor farklılıklarını da daha iyi analiz ettiğini ifade etti.

HİBRİD MOTOR NEDİR?
Hibrid (melez) otomobillerin amacı benzin sarfiyatını azaltmaktır. Hibrid arabaların yaklaşık 10 yıl içerisinde, benzin motorlu arabaların yerini alacağı düşünülmektedir. Bunu sağlamak için sıkışık trafikte, düşük hızlarda benzin motoru yerine elektrik motorunu kullanmakta ve bu sayede kısmen 0 emisyon salınımı sağlamaktadırlar. Elektrik motorunun çalışması için gerekli enerji benzin motoru çalıştırıldığı zamanlarda ya da frenleme sırasında akülere şarj edilmektedir. Dolayısıyla bu araçların elektriğe bağlanarak şarj edilmesi gibi bir gereksinim yoktur. İstenildiğinde benzinli istenildiğinde elektrik motoruyla ilerleyebilen ilk aracı 27 yaşındayken Ferdinand Porsche yapmıştır. 1902 yılında “Mixte-Wagen” adını verdiği aracı tanıtmıştır. Viyanalı bir fayton üreticisi olan Ludwig Lohner ile birlikte çalışan Porsche 4 silindirli bir Daimler motoruna aküler, bir jeneratör ve elektrik motorları eklemiştir. Bu haliyle Mixte benzinli motor stop edildiğinde bile akülerin çalıştırdığı elektrikli motorla ilerlemeye devam edebilmekteydi.

(SÇ-SÇ-Y)
13.01.2011 10:17 TSİ
NNNN

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Arama:

  • hibrit antalya

Related Images: