Bu çarpışma testi dünyada bir ilk

Bu çarpışma testi dünyada bir ilk

15 Ocak 2011 0 Yazar: ElektrikliOto

Güvenlik konusundaki yatırımlarıyla tanınan İsveçli otomobil devi Volvo, dünyanın ilk elektrikli otomobil çarpışma testini gerçekleştirdi.

Elektrikle çalışan Volvo C30 modeli bir araca saatte 64 kilometre hızla çarpışma testi yapıldı. Uygulanan test başarıyla sonuçlandı ve otomobilin hayati önemdeki fonksiyonları zarar görmedi. Hasarlı C30 elektrikli konsept, ABD’nin Detroit kentinde sürmekte olan otomobil fuarında 23 Ocak’a kadar sergilenecek. Ziyaretçiler, aracın yüksek voltaj kablolarının ve elektrik aksamının herhangi bir zarar görmediğine şahit olacak.

</p> <div id="no_embed" style="width: 480px; text-align: center; font-family: arial; font-size: 12px; color: #ff0000;"><b>Embed capable browser is required to view this content!</b></p> </div> <p>

Elektrikli otomobillerin motorları, diğer araçların motorlarından daha küçük. Gaz tankı yerine çok büyük bir batarya kullanılıyor. Volvo’nun yayınladığı test görüntülerinde, saatte 64 kilometre hızla duvara çarpan otomobilin T şeklindeki ve 300 kilogram ağırlığındaki bataryasının hiçbir hasar almadığı görülüyor.

Elektrikli Volvo C30, 2012’de önce Avrupa’da daha sonra da ABD’de satışa çıkarılacak.

(CİHAN)

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: