Ato Başkanı Bezci Yerli İcadı Elektrikli Araba Kullandı

Ato Başkanı Bezci Yerli İcadı Elektrikli Araba Kullandı

24 Mayıs 2012 0 Yazar: ElektrikliOto

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, Hacettepe Üniversitesi’nde Dr.
Haber: ATO Başkanı Bezci Yerli İcadı Elektrikli Araba Kullandı

En İyi Konut Kredisi Şartları. Tam 15 Banka. Hemen Tıkla!

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, Hacettepe Üniversitesi’nde Dr. Engin Tanık ile Dr. Volkan Parlaktaş ve öğrencileri tarafından geliştirilen ultra hafif elektrikli araba HUGO’nun tanıtımına katıldı.

Hacettepe Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü’nde geliştirilen HUGO’nun prototipi Armada’da Başkentlilerin beğenisine sunuldu. Yerli üretim tek kişilik elektrikli araç HUGO’ya binerek kısa bir deneme sürüşü gerçekleştiren ATO Başkanı Bezci, aracı geliştiren ekip adına Dr. Engin Tanık’a teşekkür etti. Bezci, “HUGO’nun prototip olmaktan çıkarılarak Başkentlilerin kullanımına sunulacağı günleri kısa sürede görmeyi arzuluyorum” dedi.

Ankara’nın üniversiteleri ve teknokentleriyle teknolojinin de başkenti olduğunu belirten Bezci, Başkent’in bu potansiyelinin iyi değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Gelişmiş ülke olabilmenin önkoşullarından birinin teknoloji geliştirmek ve üretmek olduğuna dikkat çeken Bezci, “Bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeler, ekonomik ve sosyal hayatta önemli değişimlere yol açıyor. Bizim de ithalatımız içerisinde yüksek teknolojik ürünlerin payı yüksek. Ülke olarak yüksek teknolojik ürünleri sürekli dışarıdan satın alarak ilerlememiz mümkün olmaz. Gelişmek, ihracatımızı artırmak istiyorsak, yüksek teknolojik ürün üretmeliyiz. Yüksek teknoloji üretmek için de üniversite-sanayi işbirliğini önemsememiz gerekiyor” dedi.

HUGO hakkında bilgi veren proje lideri Dr. Engin Tanık, fosil yakıtların ömrü azaldıkça ve fiyatları arttıkça elektrikli araçlara duyulan talebin artacağını söyledi. HUGO’yu akademisyenler ve öğrencilerden oluşan 20 kişilik bir ekibin geliştirdiğini anlatan Tanık, 180 kilo ağırlığındaki bu aracın her bir parçasının tamamen öğrencilerle birlikte tasarlanarak üretildiğini kaydetti. Tanık, prototipin 9 bin dolara mal olduğunu ifade etti. – Ankara

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: