Toyota’dan ‘vergi’ açıklaması

Toyota’dan ‘vergi’ açıklaması

27 Mayıs 2012 1 Yazar: ElektrikliOto

Toyota Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt, hafif ticari araçlardaki düşük ÖTV oranıyla ilgili olarak, ”Hafif ticari araçların vergisel olarak desteklenmesi fikrini doğru buluyorum. Söz konusu segment ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlıyor. Bu modelle ilgili yerli yatırım yapmış firmalar var. Bunlar istihdam, ihracat yaratıyorlar. Bence desteklenmelidir” dedi.

Bozkurt, düzenlenen basın sohbet toplantısında, Toyota’nın son dönemde çok önemli bir anlayış değişikliğine gitme kararı aldığını dile getirerek, Toyota’nın bundan sonra tasarım ve dizaynla öne çıkan bir marka olmaya karar verdiğini kaydetti.
Bozkurt, Avrupa pazarında başarılı olunmak isteniyorsa, fonksiyonellik ve kalitenin yanı sıra tasarım ve estetiğin cazibesini de ürünlere koymak durumunda olunduğunu ifade ederek, Toyota’nın bundan sonra yeni bir üretim anlayışı ile çalışmalarına devam etme kararı aldığını, Avrupa pazarında da üst sıralara oynayacağını belirtti.
Toyota Türkiye olarak Avrupa ülkeleri arasında pazar payı en yüksek bir-iki ülkeden birinin Türkiye olduğunu bildiren Bozkurt, bu kapsamda Türkiye’nin Avrupa pazarlarında örnek gösterildiğini dile getirdi.
Bozkurt, satış adetlerinin ve pazar payının bir sonuç olduğunu ifade ederek, ”Önce doğru çalışan sistemleri kurmamız gerekiyor. Bugün x bir marka ürünlerinin fiyatlarını 5 bin lira indirse, bu yıl pazar liderliğine oynar. Daha önce çok örnekleri oldu. Daha sonra normal olması gereken yere getirdiğiniz zaman fiyatları, eski yerinize gidersiniz. Sadece fiyatlarla oynayarak pazar kazanılmaz. Biz Toyota Türkiye olarak önce sistemlerimizi nasıl iyileştiririz konusuna baktık. Son iki yıl içinde, birçok daha önce yapmadığımız uygulamayı getirdik. Bunun da en önemlisi Toyota ürünlerini ulaşılabilir fiyatlarla getirmeye başladık. Önümüzdeki yıllarda gelecek yeni ürünlerle Toyota’nın Avrupa sıralamasındaki yerinin yukarı yönlü olarak değişeceğini düşünüyorum” diye konuştu.

-Hibrit araçlarda yüzde 70 tasarruf-

Ali Haydar Bozkurt, Toyota’nın bundan 40 yıl önce alternatif enerji kaynakları ile çalışan otomobiller üretmeye başladığını anımsatarak, Toyota’nın alternatif yakıt türleri ile çalışan araçlar konusunda bugün geldiği noktanın rakipleri tarafından kapatılmasının mümkün olmadığını savundu.
Toyota’nın, 2015 yılında hidrojen yakıt hücreli araçları satışa sunacağını ifade eden Bozkurt, gelecek dönemde Toyota’nın her modelinin en az bir tane hibrit versiyonunun olacağını bildirdi.
Haydar, ”Plug-in hibritle öyle bir noktaya geldik ki gün içerisinde şehir içi kullanımda sadece elektrik motorunu kullanarak giden bir otomobil haline geldik. Plug-in Prius’la sadece elektrik motorunu kullanarak 100 kilometre kadar hıza çıkabiliyorsunuz, 26 kilometre boyunca elektrik motorla gidebiliyorsunuz. Nerede ise şehir içi kullanımında sıfır fosil yakıt kullanan bir otomobil haline geldi. Bu, gün geçtikçe gelişiyor. Elektrikli otomobille hibrit birbirine çok karıştırılıyor. Hibritin yüzde 70’lere varan tasarruf yapması petrolü dışa bağımlı ithal eden bir ülke için çok çok önemli” şeklinde konuştu.

-Bakan Ergün’ün Japonya ziyareti-

Bozkurt, geçtiğimiz haftalarda, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün, Japonya’daki Toyota fabrikasına ziyaretine ilişkin de değerlendirmelerde bulunarak, ziyarette Bakan Ergün’ün, Toyota başkanından istediği ”Sakaria” modelinin kendilerini de şaşırttığını belirtti.
Bakan Ergün’ün ”Sakaria” model talebi ile vermek istediği mesajın, Türkiye’deki fabrikada Toyota’nın yatırımlarını artırması olduğunu aktaran Bozkurt, ”Sayın Bakan’ın orada vermeye çalıştığı mesaj; ‘Türkiye’de gelin daha fazla model üretin. Sizin için Sakarya’daki fabrika önemli, oradaki yatırımlarınızı artırın, başka modeller de getirin, üretin’. Hatta modellerin isminin biri de ‘Sakaria’ dediğinde hepimiz şaşırdık, sürpriz oldu. Biraz esprili bir mesaj verdi. Toyota tarafının da hoşuna gitti, ilginç buldular. Sayın Bakan, ‘Türkiye’deki üretimlerinizi artırın, buradan bütün komşu bölgelere rahatlıkla ihracat yapabilirsiniz’ mesajı verdi” değerlendirmesinde bulundu.
Ziyarette Toyota tarafının Türkiye’de üretimi artırmak için her fırsatı kolladığını anlattığını aktaran Bozkurt, sözlerini şöyle sürdürdü:
”Önümüzdeki yıl üretilecek C sedan bir model var. Bu modelin büyük ihtimalle fabrikayı tam kapasiteye taşıyacağını söylediler ki, bugün yaklaşık 90 binlerde olan üretimin, resmi kapasitesi 150 bin gibi, bir yıl 176 bin üretmişti. Bugün o kapasiteyi bile tamamlamak ciddi bir ihracat katkısı sağlayacak Türkiye’ye. Bu anlamda birinci önceliklerinin Türkiye’deki fabrikanın tam kapasiteye ulaşması. Daha sonra mümkün olabilecek tüm ilave model yatırımı gibi şeyleri her zaman ciddiyetle takip ettiklerini söyledi.
Tüm markalar arasında Corolla modeli dünyada üretilen ve en çok satılan tek model. Efsane bir model. Gerçekten de birçok açıdan efsane olmayı da hak eden bir araç. Kendi sınıfının bir diş üstünde olan bir model. Reşat altını gibi bir otomobil, aldığınız zaman hiç dert etmiyorsunuz. Corolla isminin biteceğini hiç düşünmüyorum. Bizim önümüzdeki yıl üreteceğimiz aracın kod adı C sedan hala. Bu C sınıfında gelecek olan model bize çok ciddi katkılar sağlayacaktır. Burada üretilmesi vergisel ve maliyet avantajı sağlayacaktır. Bu modelin satışlarımıza çok ciddi katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Zannediyorum önümüzdeki yıl haziran ayında ilk araç banttan çıkar diye bir planlama yapılıyor. Bunun yanında bu araç Türkiye’nin ihracatına da ciddi katkı sağlayacaktır.”
C Sınıfı Sedan’ın segmentinde Toyota olarak Auris hariç yılda 22 bin araç sattıklarını belirten Bozkurt, bu yeni araçla birlikte bu rakamın 30 binleri bulabileceğini, geri kalanının da ihraç edileceğini kaydetti. Üretilecek aracın 400 kişilik ilave istihdam getireceğini ve ek 150 milyon avroluk bir yatırımla gerçekleştirileceğini anlatan Bozkurt, bu aracın sadece C sedan olarak değil, Toyota’nın Türkiye’de üretim yapıp ihracat etme anlayışına da çok değişiklik getireceğini bildirdi.

-Hafif ticaride ÖTV…-

Bozkurt, hafif ticari araç satışlarındaki dönemsel düşüşe ilişkin yaptığı değerlendirmede ise, ”Hafif ticari araçların vergisel olarak desteklenmesi fikrini doğru buluyorum, bizim marka olarak böyle bir segmentte ürünümüzün olmamasına rağmen. Bu modelle ilgili yerli yatırım yapmış firmalar var. Bunlar istihdam, ihracat yaratıyorlar. Buradan ABD’ye kadar bu araçları ihraç ediyorlar. Böyle bir oluşumu gerçekleştirebilmek çok kolay değil. Burada markasal küçük hesaplara girerek, memleketin çok menfaatine olacak bir şeyi olumsuz eleştirmeyi doğru bulmuyorum. Bence desteklenmelidir” ifadelerini kullandı.
Hafif ticari ile binek otomobil arasındaki ÖTV farkının biraz çok açık olduğuna işaret eden Bozkurt, binek otomobil ile hafif ticari araç arasındaki ÖTV’nin bugün denge noktasına geldiğini kaydetti.

-Teşvik paketi-

Ali Haydar Bozkurt, hükümetin açıkladığı yeni teşvik paketine ilişkin de Toyota’nın fabrika tarafının çalıştığını bildirerek, ”Teşvik bence hiç olmamasından her zaman iyidir. Bir, sıfırdan büyüktür. Teşvikle ilgili beklentiyi doğru koymak lazım. Bazen şöyle bir anlayış görüyoruz; ‘devlet gelsin hepsini yapsın’. Öyle olursa devletin özel sektöre ihtiyacı kalmaz. Daha iyisi olamaz mıydı? Her zaman her şeyin daha iyisi olabilirdi. İyi okunursa, iyi çalışılırsa, yatırım planı olan firmaların gerçekten işine yarayacağını düşündüğüm bir program. Devlet gelip para koymuyor, devlet alacaklarından vazgeçiyor. Teşvik sistemi otomotiv için ‘hurra herkesi cezbedecek bir yatırım paketi’ değil. Onu kabul etmek lazım. Ama ilave yatırım yapmayı düşünen ve bununla ilgili kafasında soru işaretleri olan firmaları cesaretlendireceğini düşünüyorum” diye konuştu.

-Toyota’nın hafif ticari projesi-

Toyota Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi Bozkurt, hafif ticari araçlardaki düşük ÖTV’yi değerlendirdi.

Toyota’nın Türkiye’de hafif ticari araç üretmesine ilişkin bir çalışma için önceden ekip kurduğunu bildiren Bozkurt, ”Yeni bir ticari aracı, Verso projesinin yanında tamamen yeni Doblo’nun olduğu segmentte yeni bir Toyota nasıl yaratılır ekibini kurmuşlardı. Onların mühendisleri atanmıştı çalışmalar başlamıştı. Verso onay alamayınca, arkasından bir de bu vergilerle ilgili değişiklikler olunca o projeyi maalesef şu anda beklemeye aldılar. Ben kişisel olarak da bunun Türkiye olarak da bir kayıp olduğunu düşünüyorum. Türkiye olarak önümüzdeki fırsatı kaçırdık” dedi.
Bozkurt, Toyota’nın bugünkü pazar gidişatına göre yıl sonu satış hedefinin 35 bin adetler civarında olduğunu bildirerek, pazardaki gelişime göre bu rakamın yukarı veya aşağı yönlü oynayabileceğini kaydetti.
Toyota Türkiye olarak 2014 yılına kadar 50 bin adetlik satış hedeflerinin bulunduğunu anımsatan Bozkurt, 2014 yılında bu rakamı ”güle oynaya” yapabileceklerini belirtti.
Bozkurt, ALJ’nin BRJ diye sosyal sorumluluk projelerini yürüten bir şirketi olduğunu, onun da Türkiye’de şubesini açtıklarını dile getirerek, şu anda 5 bin kişiye ulaştıklarını ve bir yıl içinde 5 bin kişiyi iş sahibi yaptıklarını kaydetti. Bozkurt, kendisinin de Anadolu’da 30 üniversiteyi gezdiğini ve öğrencilere seminerler verdiğini sözlerine ekledi.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: