Avrupa’daki binek otomobil satış sayıları açıklandı!

Avrupa’daki binek otomobil satış sayıları açıklandı!

31 Ocak 2022 0 Yazar: ElektrikliOto

Otomobil pazarı, pandeminin etkisiyle beraber büyük oranda sarsıldı. Pandemi sonrasında ortaya çıkan çip krizi ve bazı parçaların tedarik zincirindeki sıkıntılar neticesinde otomobil firmaları üretimlerini azalttı ve bazı dönemlerde fabrikalarını kapattı.

Bu sıkıntılar, binek otomobil satışlarına ciddi anlamda yansıdı. Gösterilen raporla beraber Avrupa’da 2021 senesinde gerçekleşen binek otomobil satış sayıları açıklandı. Açıklanan rapora nazaran binek otomobil satışları 2020’ye kıyasla düşüş gösterdi.

Porsche Taycan, dünya rekorunu kırmayı başardı!

Porsche Taycan, haiz olduğu süratli şarj teknolojisi yardımıyla Kia EV 6’yı geçerek Guinness Dünya Rekoru’nu kırmayı başardı.
Avrupa’da 2021 senesinde satışlar yüzde 1.6 oranında düştü!

JATO Dynamics tarafınca gösterilen verilerde 28 Avrupa ülkesindeki otomobil satışları incelendi. Gösterilen rapora nazaran 2021 senesinde Avrupa’da 11 milyon 750 bin otomobil satışı gerçekleşti. 2021 yılındaki satışlar, 2020 yılındaki satışlara kıyasla yüzde 1.6, pandemi öncesinde 2019 yılındaki satışlara kıyasla yüzde 26 geriledi.

Raporda satışlarda düşüşler gözükse de elektrikli otomobiller için yükseliş gözüküyor. Aralık ayında plug-in hybrid (şarj edilebilir hibrit) otomobiller, toplam satışın yüzde 29.3’ünü oluşturdu. Bu oran, ortalama 278.000 satışa karşılık ediyor. Gösterilen raporda şu laflara yer verildi:

 

“Aralık ayında, düşük emisyonlu araçlar da %29,3 ile yeni bir aylık pazar oranı rekoru kırdı. PHEV’lerin ve BEV’lerin popülaritesi, bayilerde daha iyi bulunabilirlik ve hükümetlerin tüketicileri geleneksel otomobillerden uzaklaşmaya teşvik etme çabalarının devam etmesiyle desteklendi. Bu gelişme seviyesi, Norveç (%90), Hollanda (%64), İsveç (%61) ve Danimarka (%57) dahil olmak suretiyle çeşitli pazarlarda gerçekleşti.”

Yıl genelinde şarj edilebilir hibrit otomobiller tüm satışların yüzde 19’unu oluşturuyor. 2021 senesinde gerçekleşen 2 milyon 250 bin satış, 2020 senesinde gerçekleşen 1 milyon 420 bin satıştan yüzde 58 oranında daha çok. Bu durum, politikaların işe yaramaya başladığını ve elektrikli otomobillerin kullanıcılar tarafınca kabul edilmeye başladığını gösteriyor.

Avrupa’da Aralık ayında en oldukca satılan otomobiller sıralamasında Tesla Model 3, 27.358 satış ile birinci sırada içeriyor. Tamamen elektrikli otomobillerin de satışı her geçen gün artıyor. Renault ZOE de Avrupa’da Aralık ayında en oldukca satılan otomobiller içinde içeriyor. Bu otomobiller arkasında Volvo ve Peugeot şeklinde üreticilerin şarj edilebilir hibrit otomobilleri geliyor.

Peki, sizin düşünceleriniz neler? Sizce elektrikli otomobil satışlarındaki artış önümüzdeki yılda da devam edecek mi? Yorumlarınızı ve görüşlerinizi aşağıda belirtmeyi ihmal etmeyin.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: