Bakan Ergün, Google’ın bahçesinde bulunan elektrikli araç şarj istasyonlarını inceledi

Bakan Ergün, Google’ın bahçesinde bulunan elektrikli araç şarj istasyonlarını inceledi

16 Aralık 2011 0 Yazar: ElektrikliOto

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, ABD’deki temasları çerçevesinde, bu ülkede kullanılan elektrikli araçları ve dünyanın bilişim devlerinden olan Google şirketinin bahçesinde yer alan otoparkın çatısına kurulan güneş enerjisi paneliyle elektrikli araçları şarj eden sistemi de inceledi.
Google, Geçtiğimiz aylarda Kaliforniya’da bulunan, Mountain View kampüsüne elektrikli otomobil sahibi çalışlanları için sayıları 75’i bulan elektrikli araba şarj istasyonları kurmuştu.
Bu rakamı ileriki zamanlarda 3-4 katına çıkartmayı hedefleyen Google, park alanlarının en az yüzde 5’ini elektrikli arabalara ayırmayı planlıyor.
Bu birimler, Coulomb tarafından üretiliyor ve kullanıcıya ‘maliyet ve kullanım denetimi’, ‘kullanım bildirimleri’ gibi ChargePoint işlevleri sunuyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye’nin yerli otomobilini üretme vizyonu bulunduğunu vurguladı.Bakan Ergün, elektrikli araba teknolojisinin gelişimini de yakından takip ettiklerini söyledi.
Türkiye’nin yerli otomobilini, hayata geçirme hedefi doğrultusunda elektrikli otomobil teknolojisini de yakından takip ettiklerini dile getiren Bakan Ergün, elektrikli otomobil şarjları üreten Full Charger firmasının yetkililerinden brifing aldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile elektrikli şarj cihazlarını kurulması için protokol imzalayan Full Charger firmasının yetkilileri, konuyla ilgili Bakan Ergün ve Başkan Karaosmanoğlu’na bilgi aktardı.
Büyükşehir bünyesinde elektrikli araçları kullanıma almayı planladıklarını dile getiren Başkan Karaosmanoğlu, ”Her yönüyle çevreci olan bu araçlar, gürültü kirliliği dahi yapmıyor. Bu teknolojinin kısa sürede yaygınlaşacağına inanıyorum. Akülerin şarjıyla ilgili Full Charger firmasıyla protokol imzalamıştık. İlk istasyonu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi için ücretsiz olarak kuruyorlar. İlk planda alacağımız araçlar nerelerde kullanılacaksa oralara şarj ünitelerini kurduracağız. Önümüzdeki 2012-2013 yıllarında tüm kiralık araçlarımızı kademeli olarak elektrikliye döndürme hedefimiz var” açıklamasını yaptı.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: