Volvo’dan duble ekonomi: V60 hibrid dizel

Volvo’dan duble ekonomi: V60 hibrid dizel

15 Aralık 2011 1 Yazar: ElektrikliOto

Bugüne kadar üretilen hibrid otomobiller genelde Kuzey Amerika pazarına yönelik, benzinli motora sahip modellerdi. Her ne kadar elektrik motorunun desteği sayesinde yakıt tüketimi düşük olsa da benzin fiyatlarının yükselmesi sebebiyle hibrid otomobiller dizel motorlu benzerlerine üstünlük sağlayamıyordu. Volvo yeni duyurduğu modeliyle bu sorunu da aşacak gibi görünüyor. V60 modelinin dizel motorlu versiyonuna elektrik motorları eklenmesiyle oluşan V60 Diesel Plug-in Hybrid sadece arka tekerleklere bağlı 70HP gücündeki elektrik motoruyla 50 kilometre gidebiliyor. Ön tekerleklere güç veren 2.4 litre hacmindeki dizel motorun maksimum gücü ise 215HP.

Volvo bu aracın her duruma uyum sağlayabilmesi ve hem ekonomiyi hem de performansı birlikte sunması için komplike bir çekiş sistemi kullanmış. Dizel motorun gücü 6 vitesli bir otomatik şanzıman üzerinden aktarılıyor. Elektrik motoru ise arka tekerleklere doğrudan bağlanmış. Sürücü arabayı kullanırken üç güç aktarım modundan birini seçebiliyor. “Pure” modunda benzinli motor olabildiğince az kullanılıyor, böylece performanstan ödün veriliyor ama yakıt tüketimi düşük tutuluyor. “Hybrid” modu dizel motoru az da olsa devreye sokuyor, ekonomi ve performans arasında denge kuruluyor. “Power” modunda ise dizel motor ve elektrikli motor tüm güçleriyle çalışıyorlar, böylece yakıt tüketimi artsa da tekerleklere 285HP güç aktarılıyor ve V60 bir performans canavarına dönüşüyor. Bu modda Volvo V60 Diesel Plug-in Hybrid 100KM/S hıza sadece 6.2 saniyede çıkabiliyor.

Daha önce Peugeot dizel motorlu bir hibrid otomobil geliştirmişti, ama bu Volvo’nun farkı doğrudan elektrik şebekesi üzerinden şarj edilebilmesi. Bu sayede Volvo V60 Plug-in Hybrid’in aküleri evdeyken doldurulabiliyor. Doğrudan şebeke üzerinden şarj işlemi akülerin içten yanmalı motorun gücüyle doldurulmasına göre çok daha ekonomik. Volvo’nun bu araç için geliştirdiği, akıllı telefonlar üzerinde çalışan (hangi telefonlarda çalıştığı belirtilmemiş) özel uygulama sayesinde kullanıcılar kapılarının önünde duran otomobilin şarj durumunu arabaya binmeden görebilecekler, ayrıca arabanın havalandırmasını ve klimasını arabanın dışından çalıştırarak güneşte pişmiş veya soğukta donmuş arabaya binmekten kurtulabilecekler. V60 Diesel Plug-in Hybrid önümüzdeki aylarda Avrupa’da satışa sunulacak. Fiyatı henüz belli değil, ama hibrid sisteminin maliyeti yüzünden pek ucuz olmayacaktır.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: