Başbakan’ın elektrikli otomobili hazır, renk seçimini bekliyor

Başbakan’ın elektrikli otomobili hazır, renk seçimini bekliyor

20 Eylül 2011 0 Yazar: ElektrikliOto

Bursa’da bu ay üretilmeye başlayan elektrikli otomobil Renault Fluence’in (Z.E.) ilk 161 adetlik siparişi yıl sonundan önce teslim edilecek.

İlk etapta kamu kurumlarının siparişlerini kontrata bağlayan Renault Mais, bir adet özel olarak hazırlanan Fluence Z.E.’yi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a gönderecek. Ancak Başbakanlık’tan henüz aracın koltuk rengi, dış rengi gibi bazı özel tercih bilgileri bekleniyor.

Önceliğin kamu kurumlarında olduğunu belirten Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, bireysel satışlar ve özel kurumların taleplerine 2012 yılının ilk çeyreğinde cevap verebileceklerini söyledi. İlk müşterilerinin anlaşma imzaladıkları Ankara ve Gaziantep Büyükşehir belediyeleri, Bolu ve Kocaeli belediyeleri ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olduğunu açıklayan Aybar, “Kontrata göre siparişlerde aslan payı Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait. Onların siparişi 100 adet. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin henüz daha böyle yazılı bir siparişi olmadı, ama çeşitli birimlerine bunu alabilmek için bizimle temaslarını sürdürüyor.” dedi. Bugün Avrupa’da yapılan istatistiklerde bu araçların yüzde 80’inin şarjlarının evlerde ve işyerlerinde yapıldığını gösterdiğini aktaran Aybar, elektrikli Fluence’in Türkiye’de satışı için en ufak bir eksiklik olmadığını kaydetti.

OTOMOBİL ÜRETİMİNDE ÖNEMLİ GELİŞMELER OLACAK

Türkiye’de üretilen binek otomobil çeşidini artırma konusunun son dönemde gündeme oturduğunu belirten İbrahim Aybar, “Ben önümüzdeki ayların Türkiye’de yeni binek otomobillerin üretimi için önemli gelişmelere sahne olabileceğini tahmin ediyorum. Şu anda elektrik motorlu araçlarda yepyeni bir pazar oluşacak. Dolayısıyla böyle bir talebi yakalamak için daha hızlı mesafe alırız.” diye konuştu.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: