Elektrikli oto ne zaman yaygınlaşır

Elektrikli oto ne zaman yaygınlaşır

20 Eylül 2011 1 Yazar: ElektrikliOto

Toyota Pazarlama Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt, hibridin elektrikli araçlara göre çok daha gelişmiş, ileri bir teknoloji olduğunu söyledi.

Elektrikli araçların hibritten daha basit bir teknolojiye sahip olduğunu söyleyen Toyota CEO’su Bozkurt, “Bu araçların kullanımının artması için daha 20 yıl gerek. Hibridin şanssızlığı vergi sistemi” dedi.

Toyota Pazarlama Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt, hibridin elektrikli araçlara göre çok daha gelişmiş, ileri bir teknoloji olduğunu söyledi. Toyota’nın Prius modelinin 14 yıldır satışta bulunduğunu ve tam hibrid teknolojisi sahip bir araç olduğunu vurgulayan Bozkurt, “Kaldı ki, otomotiv pazarına ilk elektrikli aracı 1997 yılında biz yaptık. Elektrikli otomobil aslında hibridin daha basiti bir otomobil” dedi.

Kullanımda zorlukları var

Hibrid araçların daha komplike bir yapıda olduğunu ifade eden Bozkurt, “Biz zaten elektrikli otomobille başladık ama elektrikli otomobili yaparken gördük ki bir sürü zorlukları var kullanımında… Hibrid, elektrikli araçtan daha ileri bir teknoloji. Elektrikli araç kullanımının artması için daha 20 yıllık çok uzun bir dönem varî şeklinde konuştu. Buzkurt, Prius’un şanssızlığının Türkiye’de vergi sisteminin motor hacmine göre düzenlenmiş olmasından kaynaklandığını söyledi. Hibrid teknolojilere bugün dünyanın bütün ülkelerinde ciddi vergi teşvikleri verildiğini ifade eden Bozkurt, şöyle devam etti:

Teşvik bekliyoruz

“Önümüzdeki dönemde aynı benzer teşviklerin Türkiye’de de uygulanmasını bekliyoruz. Hibrid otomobillerin elektrikli otomobillerle aynı vergi diliminden yararlanması için hükümet nezdinde de girişimlerimiz oldu. Şu anda otomotiv strateji belgesine bu konuda girdi. Fiili uygulama yok, belli bir tarih de yok ama strateji belgesi şu anda 2014 yılına kadar bir planı kapsıyor. Bu planının içerisinde hibrid ve elektrikli teknolojilerin desteklenme konusu var. Biz inşallah çok uzun sürmeyeceğini düşünüyoruz. Yakın gelecekte hibrid teknolojileri ile ilgili bir teşvik programı açıklayacaklarını ümit ediyoruz.”

Hedef ilk 3’e girmek

Ali Haydar Bozkurt, 2010 yılında Toyota Türkiye olarak 40 binin üzerinde bir satış yaptıklarını ve tarihi bir rekor kırdıklarını dile getirerek, 2011 yılı içinde, yılbaşında satış hedeflerinin 50 bin adet olduğunu söyledi. Japonya’da yaşanan depremin bütün planlarını alt üst ettiğini ifade eden Bozkurt, “Bu bize 6 ay kaybettirdi. Herkes araç satarken, biz de araç alamadığımız için istediğimiz kadar araç satışı yapamadık. Tahmin ediyorum yüzde 20 civarında bir kaybımız olur. Biz yılbaşında ortaya koyduğumuz 50 bin adetlik satış hedefine ulaşamayacağız. Yılı şu anda 42 bin adet gibi bir rakamda bitireceğimi tahmin ediyorum. Fakat 5-10 yıllık planımızda hedefimiz ilk 3 markadan biri olmakî dedi.

Yerli Corolla tamam gibi

Ali Haydar Bozkurt, Toyota’nın Corolla modelinin yeniden Türkiye’de üretilmesi gibi bir çalışmanın bulunduğunu belirterek, “Resmi bir açıklama henüz bize ulaşmadı. Ama şunu biliyoruz ki çok yüksek oranda olumlu sonuçlanacak. Yakın bir gelecekte olduğunu düşünüyorum. Belki gelecek yıl içinde bununla ilgili bir açıklama yaparlar ama kişisel beklentim olumlu sonuçlanacağı yönünde…” diye konuştu.

Alınan önlemlerle pazarın kontrol altında tutulduğunu vurgulayan Bozkurt, “1 milyona giden pazarın 850-870 binler civarında kapanacak gibi görünüyor. Bu da geçen yıla göre bir rekor. Son çeyrekte otomobil pazarının hızlanacağını düşünüyorum. Ama geçen yıl kadar son çeyrekte pazar yüksek seyretmeyebilir. Ama Türk Lirası’nın önümüzdeki dönemlerde şu andaki durumdan daha değerli olacağını düşünüyorum. Bu da otomobil satışlarına olumlu katkı sağlar. Ama böyle hurra bir otomobilde satış patlaması da beklemiyoruz” dedi.

HABER: Gökhan KARA-BUGÜN

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: