Başkan Akaydın’a Elektrikli Makam Aracı

Başkan Akaydın’a Elektrikli Makam Aracı

10 Eylül 2012 0 Yazar: ElektrikliOto

Antalya Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden Ulaşım A.Ş.ile Renault firması, elektrikli otomobillerin kullanımının yaygınlaştırılması konusunda anlaşma imzaladı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden Ulaşım A.Ş. ile Renault firması, elektrikli otomobillerin kullanımının yaygınlaştırılması konusunda anlaşma imzaladı. İmza töreninde Ulaşım A.Ş.’nin satın aldığı elektrikli otomobilin direksiyonuna geçen Büyükşehir Belediye Başkanı Chp’li Mustafa Akaydın, örnek olmak amacıyla otomobilin makam aracı olarak kullanılacağını söyledi.

Ulaşım A.Ş. ile Renault firması arasında imzalanan anlaşma için Antalya Kültür Merkezi’nde (Akm) tören düzenlendi. Ulaşım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Yıldırım, Renault MAIS Genel Müdürü İbrahim Aybar ve Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu ile belediye bürokratlarının katıldığı törende konuşan Başkan Akaydın, Türkiye’nin teknoloji tarihinde önemli bir adım attıklarını söyledi.

Tüm dünya ülkeleri açısından çok önemli bir kavram olan ‘sıfır salınım’ın Türkiye’de yeterince anlaşılamadığını anlatan Başkan Akaydın, “Belediye olarak böyle bir lansman yapalım ve kamuoyunda bir bilinç yaratalım dedik. Benim bir makam aracım yoktu. Ben galiba Türkiye’de makam aracı olmayan tek belediye başkanıyım. Bugün elektrikle çalışan bir makam aracım olacak” diye konuştu.

TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI DA ELEKTRİKLİ OLACAK

Büyükşehir Belediyesi’nin vizyonuna çok uygun bir işbirliğine imza attıklarını vurgulayan Başkan Akaydın, “Bu tür teknolojileri yaygınlaştırmanın en kolay biçimi kamu araçlarında öncelikle bunu kullanmaktır. Bunu apartmanlar bazında, özel otoparklarda yapmak biraz zaman alacak. Biz burada öncülük rolü oynuyoruz. Teknoloji kullanımından memnun kalırsak, bütün araçlarımızı buna çevirebiliriz. Ama benim amacım toplu taşıma araçlarını buna dönüştürebilmek” dedi.

Başkan Akaydın ayrıca Ulaşım A.Ş.’nin aldığı elektrikli otomobili de halihazırda oluşturulan 2 istasyonda şarj edeceklerini sözlerine ekledi.

ALTYAPIDA BELEDİYELERİN ÖNEMİ BÜYÜK

Renault MAIS Genel Müdürü İbrahim Aybar ise elektrikli otomobillerin yaygınlaşması için altyapının da tamamlanması gerektiğine dikkati çekerken, bu noktada belediyelerin fonksiyonunun büyük önem taşıdığını aktardı. İmzalanan işbirliği anlaşmasının sıfır salınımlı otomobillerin kullanımını ve bunlar için gerekli altyapının dünya standartlarına göre uygulanmasını içerdiğini dile getiren Aybar, “Bu otomobil hem 380 volt trifaze akım ile hızlı sarj hem de bildiğimiz monofaze akımla yavaş şarj yapabiliyor. Ancak burada uygulanacak prizde belli bir standart var, onun konması lazım. Bunları biz bir işbirliği ortamında koordine edeceğiz” diye konuştu.

2020 HEDEFİ 7 MİLYON ELEKTRİKLİ ARAÇ

Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu da Renault’un 2020 hedefinin dünya üzerinde yüzde 10 seviyesinde elektrikli araçların trafiğe çıkması olduğunu belirterek, “Bu yüzde 10 mertebesi her ne kadar düşük görünse de dünya pazarında senede 70 milyon taşıt pazarlandığını düşünürseniz, 7 milyon gibi çok önemli bir miktara denk gelmektedir” dedi.

AKAYDIN MAKAM ARACINI KULLANDI

Konuşmaların ardından törene katılanlar işbirliği anlaşmasını imzaladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Akaydın, anlaşmayı gözlemci olarak imzaladığını kaydetti. Daha sonra Ulaşım A.Ş.’nin satın aldığı elektrikli Renault Fluence marka aracın direksiyonuna geçen Başkan Akaydın, firma yetkilileriyle kısa bir şehir turu attı. – Antalya

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: