BATARYA HİÇ YER KAPLAMIYOR

BATARYA HİÇ YER KAPLAMIYOR

11 Haziran 2012 2 Yazar: ElektrikliOto

HEDEF EKONOMİK SÜRÜŞ
Hibrit araçlarda kullanılan teknoloji, sadece elektrikli sürüş olarak değil, benzinli motora destek sağlayarak yakıt tüketimi yapmak olarak ön plana çıkıyor

Toyota’nın önümüzdeki aylarda Türkiye pazarına sunacağı hem elektrikli hem benzinli yeni modeli Yaris Hybrid, tabuları yıkan özellikleriyle dikkat çekiyor. Diğer otomobillerin tersine şehir içi trafikte daha az yakıt tüketimi sunan Yaris Hybrid, satış sonrası düşük bakım maliyetiyle de dizel araçlara ciddi rakip olarak karşımıza çıkıyor. Lansmanı Amsterdam’da gerçekleştirilen test sürüşüyle tanıtılan Yaris Hybrid’de 1.500 cc’lik benzinli motora entegre edilmiş elektrikli bir motor da bulunuyor. Toplam 100 HP güç sağlayan iki motor, en iyi performans ve yakıt tüketimi dengesini sunuyor. Şehir içinde 100 km’de 3.1 litre yakıt harcayan Yaris Hybrid’in sağladığı tasarrufun sırrı ise; sıkışık trafikte en çok tüketimin arttığı dur-kalklarda sadece elektrikli motoru kullanması. Araç elektrik motoruyla 4 saniyede 50 km hıza ulaşırken, fren yapıldığında oluşan kinetik enerjiyle de batarya şarj ediliyor. Yaris Hybrid, 0-100 km’ye 11.8 saniyede çıkarken, 165 km’lik hıza ulaşabiliyor.

Sadece içten yanmalı motora sahip araçlara oranla Yaris Hybrid, bakım masraflarında da önemli bir fark oluşturuyor. Hibrit teknolojisi sayesinde Yaris Hybrid’de debriyaj pedalı, debriyaj plakası, vites kutusu, marş motoru, V-kayışı ve triger kayışı bulunmuyor ve böylece bu parçalara ait herhangi bir bakım masrafı oluşmuyor. Diğer yandan, Yaris Hybrid’de frenleme esnasında devreye giren ve gün içerisinde yapılan frenlemenin yüzde 60’ını oluşturan regenerative (enerji geri dönüşümü sağlayan) frenleme sistemiyle fren balataları 2 kat daha uzun süre dayanıyor ve kullanım maliyetlerinde de hibrit ekonomisini tekrar ortaya koyuyor. Araç frene basıldığında ilk önce elektirkli motor şarj konumuna geçerek yavaşlamayı sağlıyor. Bu sayede normal arabalarda 20-30 bin km’de değiştirilen fren balatalarının ömrü Yaris’te 100 bin km’ye kadar çıkıyor. Eylül-ekim aylarında Türkiye’ye gelmesi beklenen Yaris Hybrid’in fiyatının 50 bin lira civarında olması bekleniyor.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?

Toyota Yaris Hybrid’de kullanılan “Hybrid Synergy Drive” teknolojisi, kendi kendini şarj edebilme özelliğiyle dikkat çekiyor. Hybrid Synergy Drive sistemi, elektrikli ve benzinli motorun en verimli şekilde çalışma prensibine dayanıyor. Sistemle, duran bir aracı kalkış esnasında elektrik motoru harekete geçiriyor. Normal sürüş esnasında elektrik motoru çalışırken benzinli motor yardımcı olarak çalışıyor. Hızlanma esnasında hem benzinli hem de elektrikli motor tam güçte çalışıyor. Hızlı sürüşte ise benzinli motor aracı hareket ettirirken, elektrik motoru yardımcı oluyor. Yavaşlama esnasında ise benzinli motor duruyor, elektrik motoru bataryanın şarj edilmesine yardımcı oluyor. Ayrıca enerji geri kazanımı ve depolanması sağlanıyor. Diğer bir anlamda araç kendi kendini şarj ediyor. Yaris Hybrid’de yer alan hibrit sistem, 2. Nesil Prius’taki hibrit sistemin geliştirilip küçültülmesiyle ortaya çıktı. Yaris Hybrid’de geliştirilen 1.5 lt benzinli motor, tam otomatik E-CVT teknolojisi ile sıradışı yakıt tasarrufu ve sessiz elektrikli sürüş özellikleri sunuyor.


BATARYA HİÇ YER KAPLAMIYOR

Yeni Yaris’e göre boyu önden 20 mm uzayarak 3 bin 905 mm oldu. Batarya ise arka koltuk arkasına yerleştirilerek iç mekân genişliğinden ödün verilmedi. Böylece Yaris Hybrid, segmentinin en geniş iç mekâna sahip araçlarından biri olarak ön plana çıkmaya devam ediyor. Ayrıca, araçta bulunan tam otomatik E-CVT (Elektronik sürekli değişken şanzıman) teknolojisi sayesinde dişli kutusu bulunmuyor.


Hibrit otomobile de TEŞVİK bekliyoruz

Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, 79 g/km CO2 emisyon değeriyle ön plana çıkan Yaris Hybrid’in çevre kirliliğini önleme açısından da ciddi bir model olarak dikkat çektiğini söyledi. Ancak hibrit araçların elektrikli otomobillere tanınan vergi teşviğinden faydalanamadığını söyleyen Bozkurt, “Hibrit araçlar da çevre temizliğine ciddi katkı sağlıyor. Otomotiv strateji planında da bu teşviğe yer veriliyor. Yaris Hybrid’in fiyatı dizel modelden biraz daha fazla olacak. Ancak teşvik gelirse daha kolay alınabilecek fiyatlar olabilir” dedi. Bozkurt, “Yaris Hybrid modelinin özellikle yoğun trafik ve buna bağlı aşırı yakıt maliyeti, kısıtlı park alanı, hava kirliliği ve gürültü gibi problemler yaşanan şehirlerimizde müşterilerimize ekonomik otomobil sahipliği konusunda benzersiz bir seçenek sunacağına inanıyoruz. Özellikle İstanbul gibi büyükşehirlerde yaşayan müşterilerimiz için iyi bir seçim olacak” diye konuştu.


Pahalı yakıt sayesinde, PRIUS satışları efsane Corolla’yı geçti
Dünyada 4 milyon üzerinde satış adedi ile hibrit teknolojisinin lideri konumunda bulunan Toyota, Prius ailesiyle atağa kalktı. Artan yakıt fiyatları sebebiyle hibrite olan yöneliş, Toyota’nın satışlarında yıllardır lokomotif konumunda bulunan Corolla’yı bile tahtından etti. Yılın ilk 3 ayında Prius, hibrit modeli sayesinde Corolla satışlarını geçti. Prius C, Prius V ile plug-in (hibrit) modellerinden bulunduğu aile, 300 binden fazla satışa ulaşarak liderliği oturdu. Akaryakıt fiyatlarının artışa geçmesi de hibrit satışlarının patlamasında önemli rol oynadı. Hibrit teknolojisi elektrikli otomobile geçiş sürecinde en mantıklı yol olarak görülüyor. Elektrikli otomobillerin bataryalarının henüz istenilen kapasiteye ulaşamaması beraberinde menzil problemini getiriyor. Hibrit otomobiller benzinli olarak?da kullanıldığından bataryalar gelişene kadar en iyi çözüm olarak tüketicinin karşısına çıkıyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: