BMW i3 180 KM’ye Varan Menzil!

BMW i3 180 KM’ye Varan Menzil!

12 Ağustos 2013 0 Yazar: ElektrikliOto

BMW i3 artık yollara çıkmaya hazırlanıyor

BMW Group’un tamamen yeni geliştirilen model yelpazesinden oluşacak elektrikli araç markası BMW i çatısı altında tanıtacağı ilk model, Londra, New York ve Pekin’de düzenlenen ve altı BMW Group yönetim kurulu üyesinin de katılımıyla eş zamanlı etkinliklerle resmen gün ışığına çıktı.

BMW i3 artık yollara çıkmaya hazırlanıyor

i projesi kapsamında 2007’den bu yana yürütülen araştırma ve geliştirme çalışmalarının dünyanın dört bir yanındaki çevresel, ekonomik ve sosyal değişimlerden etkilenen sürdürülebilir mobilite çözümlerinin ilk somut kanıtı olarak tanıtılan BMW i3, tamamen elektrikle çalışacak şekilde tasarlanan dünyanın ilk premium otomobili olmasıyla da şimdiden ön plana çıkıyor. “Dünyanın En Beğenilen İlk 500 Şirketi” arasında ilk 15 içerisinde yer alan tek otomobil üreticisi ve tek Avrupa şirketi olan BMW Group, sıfır emisyon ve hiç bir elektrikli aracın boy ölçüşemediği bir güce sahip BMW i3 ile hem üretim hem de elektro mobilite kavramılarına yepyeni bir bakış açısı kazandıracak.
Londra’daki etkinliğin en önemli anı BMW i3’ün resmi tanıtımının ardından BMW Group’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen Old Billingsgate Market’deki lansman partisi oldu. BMW i3’ün tanıtımını kutlamak üzere BMW Group’a 600 kadar katılımcının yanı sıra konuk yıldızlar Sienna Miller ve James Franco da eşlik etti. Aktörler otomobilin elektrikli motorundan ve tasarımındaki tutarlı sürdürülebilirlik yaklaşımından özellikle etkilendiler. Sienna Miller düşüncesini, “Yeni bir anne olarak hayatımda yeşili öne çıkaran ve yeni nesillere daha iyi bir dünya bırakmaya yönelik değişiklikler yapmak beni son derece heyecanlandırıyor. %100 elektrikli olmasının yanı sıra hiç kimse tarafından piyasaya sunulmayan bu denli yeni ve şık bir tasarım BMW i3’ü benim gözümde mükemmel bir şehir otomobili haine getiriyor.” şeklinde ifade etti. BMW i3’ten aynı şekilde etkilenen James Franco ise “Sanatı ve tasarımı destekleyen biri olarak BMW’nin stil, işlevsellik ve teknolojiyi bir araya getirebilmesi oldukça hoşuma gitti. Bu otomobilin yeşili desteklemeyi havalı bir hale getiriyor ki bu da oldukça önemli.” açıklamasını yaptı.
BMW i3’ün tasarım dilini yansıtan “LifeDrive” yapısı ve karbon fiber takviyeli plastik (CFRP) yolcu bölümüne dayanan araç mimarisinin yanı sıra elektrik motoru, güç elektroniği ve yüksek voltajlı lityum iyon aküsü de BMW eDrive programı altında BMW Grubu tarafından bağımsız olarak geliştirilmiş ve üretilmiştir. Bu da BMW’nin nesillerdir saygı duyulan Sheer Driving Pleasure (Saf Sürüş Keyfi) kavramının aynı zamanda, BMW i Markası’nın ilk elektrikle çalışan otomobilinin de ana özelliği olmasını sağlar. Sürücü destek sistemleri ile BMW ConnectedDrive’ın mobilite hizmetleri ve özellikle BMW i3 için tasarlanan 360° ELECTRIC de önemli rol oynamaktadır.

170 HP’lik Elektrikli Motor!

BMW i3’ün elektrik motoru, 170 HP güç çıkışı ve motorun çalıştığı andan itibaren temin edilebilen 250 Newton metrelik azami tork üretmektedir. Motorun ağırlığı sadece 50 kilogramdır, elektrikli mobilite dünyasında emsali olmayan bir güç yoğunluğuna ve hassasiyete sahiptir. Özel olarak BMW i3 için geliştirilen hibrit senkronize elektrik motorunun spesifik yapısı, gücün, devir aralığının daha yüksek erimlerine doğrusal bir şekilde akmasını sağlar. BMW i3, 0’dan 60 km/s’e sadece 3,7 saniyede ve 0’dan 100 km/s’e ise 7,2 saniyede hızlanır.

BMW Grubun tahrik sistemi geliştirme mühendislerince yapılandırılan, BMW i3’ün tek pedallı kontrol konsepti hoş bir sürüş deneyimi yaşanmasına da katkıda bulunur. Elektrik motoru sürüş (drive) modundan alternatör moduna geçerek lityum iyon aküyü besler. Aynı zamanda tam ve kesin şekilde kontrol edilebilen bir frenleme etkisi de yaratır. Bu geri kazanım işlemi hıza duyarlıdır, yani otomobil yüksek hızlarda azami verimlilikle “kendi hızıyla, gaz pedalına basılmadan seyreder ve düşük hızlarda ise güçlü bir frenleme etkisi meydana getirir.

180 KM’ye Varan Menzil!

Lityum iyon akü, BMW i3’ün gündelik sürüşte 130 – 160 kilometre (81 – 99 mil) gibi bir menzili görebilmesine olanak verir. Bu menzil, ECO PRO modunda 20 kilometre kadar ve ECO PRO+ modunda ise yine aynı mesafe kadar artar. Arzu edildiği takdirde BMW i3, belirli bir değerin altına düştüğü anda hareket hâlindeyken lityum iyon akünün şarjını sabit bir seviyede tutan menzil uzatıcı motorla da alınabilir. Bu görev, 34 HP güç üreten ve arka aksın üzerinde, elektrik motoruna bitişik şekilde yerleştirilen 650 cc iki silindirli benzinli motor tarafından yerine getirilir. Menzil uzatıcı, otomobilin azami menzilini günlük sürüşte 300 kilometre civarında artırır.

BMW i3’ün sürüş menzilinin belirlenmesindeki amaç, müşterilerin, otomobili haftada iki veya üç defa şarj ederek genel enerji ihtiyaçlarını karşılayabilmesiydi. i Projesi kapsamında 1000’in üzerinde katılımcı ile ve 20 milyon kilometreyi aşkın bir mesafede yürütülen çalışmalar, ortalama günlük katedilen mesafenin 45 kilometre civarında olduğunu ortaya koydu. BMW i3 müşterileri, ya BMW i tarafından sağlanan duvar panosunu (wallbox) veya geleneksel ev tipi bir elektrik prizini kullanarak otomobillerini şarj edebilecekler.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: