Elektrikli yollar devrede

Elektrikli yollar devrede

12 Ağustos 2013 1 Yazar: ElektrikliOto

Elektrikli araçlar için Güney Kore’de otoyolların alt tarafına döşenen ilginç bir sistem geliştirildi.

Furkan Yaldız – – Günümüzde elektrikli arabalar gittikçe popüler olmaya başladı. Her geçen gün araba üreticileri tarafından yeni duyuruları gelen bu araçların, büyük bir problemi var, o da şehirler arasında yeterli şarj istasyonunun bulunmaması. Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde Fransız firmasının bu soruna çözüm olarak EP Tender adı verilen harici şarj jenaratörü geliştirdiğinden bahsetmiştik. Şimdi de elektrikli araçlar için Güney Kore’de OLEV adı verilen bir sistem geliştirildi.

EP Tender’dan çok farklı çalışan bu sistem, otoyolların altına yerleştirilen şarj kabloları sayesinde elektrikli araçların bataryası şarj edilebiliyor. Araçların alt tarafında yer alan plakalar sayesinde manyetik alan oluşturularak araçların bataryası şarj edilmiş oluyor. Hem otoyollara hem de araçlara kurulan bu sistem sayesinde araçların sürüş süresi uzatılmış olacak.

Şu an ülkede elektrikli otobüs ile deneme sürüşleri yapılan bu sistemin 2015 yılına kadar 10 elektrikli otobüs sayısına artırılması planlanıyor. Büyük bir maliyet gerektiren bu sistemin en yakın sürede ülkenin çoğu yerinde boy göstermesi bekleniyor.

Furkan Yaldız – Teknokulis : http: //www.teknokulis.com

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: