BMW ve PSA’dan 100 milyon avroluk yatırım

29 Ekim 2011 1 Yazar: ElektrikliOto

BMW ve PSA Grubu arasında imzalanan protokolle, BMW Peugeot Citroen Electrification isimli, hibrit ve elektrikli araçlarının teknolojilerinin geliştirilmesi ve üretilmesi için özel bir teknoloji merkezine 100

BMW ve PSA Grubu arasında imzalanan protokolle, BMW Peugeot Citroen Electrification isimli, hibrit ve elektrikli araçlarının teknolojilerinin geliştirilmesi ve üretilmesi için özel bir teknoloji merkezine 100 milyon avro yatırım yapıldı.

BMW Peugeot Citroen ElectriFication’dan yapılan açıklamada, ortak çalışmayla Münih Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nin faaliyete geçtiği, grubun modellerinin elektrikli dönüşümü için gerekli ortak bileşenlerin üretim başlangıcının 2015 yılı olarak planlandığı belirtildi.

Açıklamada, açık bir teknoloji platformu oluşturan ortak girişimin bu alanda Avrupa’da ilgili sanayi sektörünün yapılanmasına önemli ölçüde katkıda bulunmayı amaçladığı kaydedildi.

BMW Peugeot Citroen Electrification Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Wolfgang Güllich, BMW ve PSA Grubu açıkça tanımlanmış hedeflerini birlikte gerçekleştirmeye devam ettiğini vurgulayarak, ”Biz birkaç yıl içinde firmamızın elektrik güç aktarma birimlerinin önde gelen tedarikçilerinden biri olacağına inanıyoruz” ifadesini kullandı.

Bu hedef doğrultusunda, BMW ve PSA ortak şirketlerinin BMW Peugeot Citroen Electrification için 100 milyon avro yatırım yaptığı, 2011 yılı sonu itibariyle, Münih ARGE merkezinin çoğunlukla otomobil elektrik motorları ve elektronik konusunda uzmanlaşmış mühendislerden oluşan yaklaşık 400 çalışana kapılarını açacağı bildirildi.

Bu uzmanların tasarlayacağı ortak bileşenler daha sonra Mulhouse fabrikasında üretilecek. BMW Peugeot Citroen Electrification şirketi, yüksek voltajlı bataryalar, elektrik motorları, jeneratörler, güç elektroniği, şarj cihazları ve enerji yönetimi yazılımları dahil olmak üzere elektrikli çekiş sistemleri için gerekli olan tüm elektrik aksamlarını geliştirecek ve üretecek. Buna paralel olarak, ortak girişim, bu geliştirme ve tedarik sürecine tedarikçileri dahil etmek ve iki hissedarının dışındaki kuruluşlara da hibrit bileşenlerini satmak amacıyla dışa açık bir teknoloji platformu oluşturacak.

BMW Peugeot Citroen Electrification Genel Müdürü Jean Leflour ise, yarınların ulaşımı ile ilgili yeni standartlar belirlemek için, adaptasyon kapasitelerine, verimliliklerine ve uluslararası üne sahip know-how’larından güç alacaklarını belirterek şunları kaydetti:

”BMW ve PSA Grubu güç aktarma sistemlerinde yaklaşık on yıldır başarılı bir işbirliği sürdürüyorlar. İki taraf arasında işbirliği anlaşmasının imzalandığı 2002 yılından bu yana, çeşitli MINI modellerinin yanı sıra Peugeot ve Citroen modellerine de yönelik olarak 1,8 milyondan fazla 4 silindirli benzinli motor üretildi. Şubat 2010’da, her iki iş ortağı bu 4 silindirli benzinli motorların yeni neslinin geliştirilmesi ile bu işbirliklerini sürdürmeyi taahhüt ettiler. Şimdi hizmete girmiş olan ortak girişim satın alma ve üretim açısından ölçek tasarrufları elde etmek için ortak bileşenlerin standardizasyonunu hızlandıracak.’

AA

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: