Bu otomobli bir iPad sürüyor

Bu otomobli bir iPad sürüyor

19 Şubat 2013 0 Yazar: ElektrikliOto

Bir grup mühendis sonunda iPad ile çalışabilen otomobili gerçek yaptı.

İngiltere’de ünlü Oxford Üniversitesi’nde görevli bir grup mühendis, Nissan’ın elektrikli otomobili olan Leaf’i iPad ile kontrol edilebilecek şekilde modifiye etti.

RobotCar adı verilen projede otomobil, ön ve arka kısımlarda donatılan kamera ve lazer sistemleri sayesinde yolunu buluyor.

Bu sistem sürücünün gittiği yolu otomobilin hatırlamasına yardım etmek amacıyla 3 boyutlu bir haritayı kaydedip, bagaja yerleştirilen bilgisayara gönderiyor.

Ön tampona yerleştirilen lazer sistemleri de 50 metrelik mesafedeki ve 85 derecelik görüş alanındaki nesneleri saniyede 13 kez tarıyor. Bu tarama sırasında yolda herhangi bir otomobil, yaya, bisiklet ya da herhangi bir canlı olup olmadığı tespit edildiğinde RobotCar otomatik olarak yavaşlayıp duruyor.

Sürücü otomobilin kontrolünü tekrar geri almak isterse tek yapması gereken fren pedalına dokunmak oluyor.

Güvenlik nedeniyle RobotCar’ın otomatik pilotta gidebilmesi için sadece Begbroke Bilim Parkı çevresindeki özel parkurda kullanılmasına izin verildi. Ancak otomobilin halka açık kullanılabilmesi için Üniversite görevlileri ve Ulaştırma Bakanlığı arasında görüşmeler sürdürülüyor.

Kaynak : http://www.haber3.com/bu-otomobli-bir-ipad-suruyor-haberi-1789698h.htm#ixzz2LKPWArHU

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: