Kazakistan elektrikli araç için kolları sıvadı

Kazakistan elektrikli araç için kolları sıvadı

15 Şubat 2013 0 Yazar: ElektrikliOto

Kazakistan, ilk yerli elektrikli otomobilini üreterek 2017’deki EXPO fuarında görücüye çıkarmak istiyor

Elektrikli araç üretimi için girişimlerini hızlandıran Kazakistan, yerli otomobil sektörüne de yenilik getirmeyi amaçlıyor. Kazakistan’ın ham petrol zengini olmasına rağmen, şehir içi ulaşım için elektrikli araca olan talebin artış göstermesiyle birlikte yerli otomobilin model tasarımı başlatıldı.

Satın alma gücüne uygunluğu ile piyasaya sürülecek ekonomik aracın satış fiyatı ise 5 bin ABD doları olarak belirlendi. Elektrikli Otomobil Proje Müdürü Arsen Gutanov, aracın tamamen yerel üretim ile hazırlanılacağı söyledi. İlk model arabanın toplam ağırlığı sadece 600 kilo olacak.

Uluslararası EXPO 2017 Fuarı’na ev sahipliği yapacak olan Kazakistan, önümüzdeki yıllarda yerli elektrikli otomobilin çeşitli modellerini de üreterek görücüye çıkartacak.

Otomotiv dünyasında son yılların en önemli gelişmesi olarak karşılanan elektrikli otomobiller, çevre dostu ve ekonomik olması nedeniyle halk tarafından tercih ediliyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: