Büyüme gelecek yıl da sürecek mi?

Büyüme gelecek yıl da sürecek mi?

30 Aralık 2010 0 Yazar: ElektrikliOto

Türk otomotiv sektörü 2010 yılını, Avrupa’daki krize rağmen rekor satış ve kar artışlarıyla kapatmaya hazırlanıyor. Mart ayıyla birlikte talebin istikrarlı artmasıyla satışlar da yükseldi, önce 500-550 bine, daha sonra ise 600 bin adetin üstüne çıktı. Son çeyrek satışları ve yıl sonu kampanyalarının da etkisiyle pazarın 700 bin adedin oldukça üzerine çıkması bekleniyor… Bu da geçen yıla oranla binek ve ticari araç pazarının yüzde 30 civarı büyümesine tekabül ediyor.

Perakendeden ikinci ele, otomotiv finansmanından satış sonrası hizmetlere kadar otomotiv değer zincirinin her halkasında faaliyet gösteren Doğuş Otomotiv ise sektörün çok üzerinde bir büyüme rakamı kaydetti. Doğuş Otomotiv 2010 yılının ilk dokuz ayında, 2009 yılının aynı dönemine oranla satış gelirlerinde yüzde 44 oranında artış sağlayarak 2 milyar 265 milyon TL ciro elde etti. Bununla birlikte Doğuş Otomotiv, 2010’nun ilk dokuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre faaliyet kârını yüzde 101 yükseltti.

Doğuş Otomotiv olarak başarılı bir sene geçirmekte olduklarını belirten Doğuş Otomotiv CEO’su Ali Bilaloğlu; “2010 yılında, gerek üretici firmamız gerekse yetkili satıcı ağımızla iyi bir takım olarak çalıştık ve bu başarılı işbirliği sonucunda hem stoklarımızı hem de giderlerimizi iyi yönettik.. Bu da bizim 2010 yılının ilk dokuz ayında 58 bin 353 adet satış rakamı ile yüzde 11.8 pazar payına ulaşmamızı sağladı. İlk dokuz ayda toptan satışta geçen yılın Ocak-Eylül satışlarına göre yüzde 51.7 oranında bir büyüme gerçekleştirdik. Binek araçta yüzde 39; ticari araçta yüzde 94; lüks segmentte yüzde 48 ve ağır ticari araçta ise yüzde 141 oranında bir büyüme yaşadık. Bu sonuçların yansıması olarak Doğuş Otomotiv olarak konsolide bazda 2010 yılının ilk dokuz ayında 128 milyon TL kâr elde ettik. Bu yılın sonunda ise 75 binin üzerinde satış adeti hedefliyoruz” diyor.

BÜYÜME 2011’DE DE SÜRECEK

“Yaptığımız sektör toplantılarında 2010 satışlarının yüksek geleceğini tahmin ediyorduk. Hatta en olumlu beklentiye sahip şirket bizdik. Ancak satışlar bizim bile beklentimizin çok üzerine çıktı” diyor ve 2011’de de ciro artışı beklediklerini söyleyerek şöyle konuşuyor:

“2011 ciro hedefi de yine 3 milyar TL’nin üzerinde. 2011 için 90,000 adetin üzerinde bir satış adedi bekliyoruz. Yeni model, motor kırılımları ve ufak motorlarda otomatik şanzımanları tüm yıl müşterimize sunabileceğiz. Önümüzdeki yıl daha yüksek bir pazar payı elde etmeyi hedefliyoruz.”

ÇEVRECİ MODELLER RAĞBET GÖRECEK

Akaryakıt fiyatlarındaki artış ve ihtiyacın sürekli artmasıyla yükselen maliye, küresel iklim değişikliği ve karbon salınımını azaltma isteği gibi etkenlerle otomobil şirketleri de daha çevreci modellere yönelmeye başladı. Tüketici tercihlerinde az emisyon salınımının, çevreci olmasının da önemli bir kriterler haline geldiğini vurgulayan Bilaloğlu, her segmentteki alıcıların hatta ağır vasıta şoförlerinin bile çevreye daha az zararlı modellerin tercih edildiğinin altını çiziyor. Doğuş Otomotiv olarak çevreci teknolojileri uzun zamandır kullandıklarını ve hazırlıklı olduklarını söyleyen Ali Bilaloğlu elektrikli ve hibrit araçlar hakkında şu bilgileri veriyor:

* Bugün elektrikli araç, hibrid modeller ve özellikle fuel cell (yakıt hücresi) teknolojileri üzerinde çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalardan bir bölümü tüketicilerin hem performans hem de fiyat olarak beklentilerini karşılamaktan uzaktır. Elektirikli araçların kullanımının 2030’lu yıllarda olmasını öngörmekteyiz. Bu geçiş döneminde, yakın ve orta gelecekte benzinli ve dizel araçlara olan ilgi devam edecek, konvansiyonel motorlar bugün olduğundan yüzde 30 daha tasarruflu hale getirilecektir.

* Volkswagen AG’nin temel temel stratejisi; dünyanın önde gelen otomobil üreticisi olarak liderliğini ekonomik ve ekolojik otomobil üretimininde de sürdürmektir. Bu strateji doğrultusunda grup müşterilerine 134’den fazla çevreci model sunmaktadır.

* Volkswagen’ın geliştirmiş olduğu BlueMotion Teknolojisi 2010 yılında hibrid rakiplerini geride bırakıp “World Green Car of the Year – Dünyada Yılın Yeşil Motoru” ödülünü alarak Volkswagen’ın çevre bilinci konusunda çok önemli adımlar atmış olduğunu kanıtlamıştır. Polo’nun BlueMotion modeli bu konuda çok önemli bir göstergedir. Bu araç 100 km’de 87 gramlık CO2 emisyonu ve 3,3 lt/100km’lik yakıt tüketimi ile dünyanın en ekonomik 5 koltuklu otomobilidir.

* Porsche’nin hibrit araç konsepti olan 918 Spyder modeli, 493 beygir gücünde 8 silindirli V8 motora sahip olan otomobil aynı zamanda 215 beygir ek güç sağlayan üç adet elektrik motorunu bünyesinde barındırıyor. Toplamda 708 beygir gibi muazzam bir gücü sürücüsünün kontrolüne sunan araç 0-100 Km hızlanmasını 3.2 saniyede gerçekleştiriyor. Hibrit teknolojisi sayesinde 100 kilometrede sadece 3 litre yakıt tüketen 918 Spyder’ın tasarımında bilgisayarlı akışkanlar dinamiğinden faydalanıldığı ve bunun gerek performans gerekse de yakıt tasarrufunda ciddi kazanımlar sağladığı belirtiliyor. Kilometrede sadece 70 gram CO2 salan otomobil, Porsche Akıllı Performans yaklaşımının en önemli ögesi olarak yakında yollarda olacak.

* Grup, yeni model ve çevresel teknolojilerin geliştirilmesi adına her yıl 8 milyar Euro’nun üzerinde yatırım yapmaktadır. Doğuş Otomotiv olarak bizim de kurumsal stratejimiz Volkswagen Grubu ile birlikte büyümektir. Dolayısıyla, Volkswagen Grubu’nun yaptığı tüm çalışmaları yakından takip etmekteyiz. Doğuş Otomotiv’in hedefi ise çevreye duyarlı araçların Türkiye’de satışlarını desteklemektir. Bu doğrultuda Volkswagen Binek Araç olarak Yeni Passat’ın tüm motor seçenekleri BlueMotion Technologies olarak satışa sunarken, 2011 yılı içerisinde Yeni Touareg’in hibrid modelininin ithalatını da gerçekleştireceğiz. Bununla birlikte Volkswagen Grup markaları hakkında bilgi vermek gerekirse;

o Doğalgazla güçlendirilmiş Caddy Ecofuel düşük CO2 seviyeleriyle daha düşük ve temiz bir egzos emisyonuna sahiptir.
o 99 gram/km CO2 seviyesiyle “ECOBEST Ödülleri” şampiyonu SEAT Ibıza olmuştur.
o E-tron Audi’nİn ilk tam elektrikli spor arabasıdır.
o A5 Cabrio ve A4 Allroad daha yeni düzenlemeler gelmeden önce Euro5 egzoz emisyonu normlarına uygulamaya başlamıştır.

* Euro5 normları uyarınca, Scania liderliğini çevre dostu motorlarla imal edilen araçlarıyla güçlendiriyor. * Porsche’nin hibrit araç konsepti olan 918 Spyder modeli, 493 beygir gücünde 8 silindirli V8 motora sahip olan otomobil aynı zamanda 215 beygir ek güç sağlayan üç adet elektrik motorunu bünyesinde barındırıyor. Toplamda 708 beygir gibi muazzam bir gücü sürücüsünün kontrolüne sunan araç 0-100 Km hızlanmasını 3.2 saniyede gerçekleştiriyor. Hibrit teknolojisi sayesinde 100 kilometrede sadece 3 litre yakıt tüketen 918 Spyder’ın tasarımında bilgisayarlı akışkanlar dinamiğinden faydalanıldığı ve bunun gerek performans gerekse de yakıt tasarrufunda ciddi kazanımlar sağladığı belirtiliyor. Kilometrede sadece 70 gram CO2 salan otomobil, Porsche Akıllı Performans yaklaşımının en önemli ögesi olarak yakında yollarda olacak.

* Volkswagen Marine, az yakıt tüketimiyle,sessizliğiyle ve doğa dostu teknolojisiyle dikkat çekiyor.

* Scania Motorları;düşük emisyon seviyeleriyle bugüne geleceğin teknolojisini taşıyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: