Başbakan şu an hangi otomobili test ediyor?

Başbakan şu an hangi otomobili test ediyor?

26 Aralık 2010 0 Yazar: ElektrikliOto

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, Oyak Renault’un ürettiği Türkiye’nin ilk elektrikli otomobilini denedi. Otomobille tur atan Erdoğan, “Çok beğendim. Seri üretime geçildiğinde ilk otomobili ben almak isterim” dedi. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ü de yanına alarak elektrikli otomobille Başbakanlık Konutu’nun etrafında bir tur attı.
Hiç ses duymadım
“Araç kullanmayı özlemiştik. Bu özlemimizi birazcık gidermiş olduk” diyen Erdoğan gazetecilerin, “Kullanımı rahat mı” sorusu üzerine şunları söyledi: “Öncelikli söyleyeceğim şey, sessiz, hiç ses duymuyorsunuz. Biraz hızlandıkça hakikaten sadece lastiğin sesini duyar gibisiniz. Tabi uzun bir parkurda sürmediğimiz için çok daha o hız noktasında, nasıl bir ses şey yapıyor bilmiyorum, ama şu andaki Başbakanlık Konutu çevresinde hiç ses duymadım. Kullanımı çok rahat. Bir de yakıtının özellikle çok ucuz olması nedeniyle bir farklılık arz ediyor.”
“Ama hepsinden öte bir şey daha var” diyerek Türkiye’nin Kyoto Protokolü’ne imza koymuş ülkelerden biri olduğunu da hatırlatan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Hava kirliliği vesaire, bunlar bizim ülkemizde artık çok çok önemli bir tehdit oluşturuyordu. Doğalgazla şehirlerimizin kirliğini büyük ölçüde kaldırdık, ama araçlarda bu kirliliği tam manasıyla kaldırabilmiş değiliz. Her ne kadar araçlarda da modernize ediliyor, emisyon hacimleri mümkün olduğunca başarılı bir şekilde sürdürülüyor ama bunda artık o tamamiyle yok oluyor. Böyle bir endişeye de yer kalmayacak.”
Fiyatı da makul olursa
Bu arada fiyat konusuna da değinen Erdoğan, şöyle konuştu: “Tabi fiyatlar da ticari olarak kullanacak, vatandaşlarımızın ceplerine uygun olarak ilan edilirse -ki 2011 ortasında falan piyasaya süreceğiz- diyorlar, o zaman inanıyorum ki ülkemiz bu noktada çok daha büyük bir fırsatı yakalayacaktır. Çünkü iç piyasada otomobil tüketimi yüksek olan bir ülkeyiz. İhracatta şu anda birinci derecede ihraç kalemimiz. Bunlarla da ayrıca gururlanıyoruz.”

Ben de hızı seven biriydim, yanlış yaptığımızı anladım

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, aracın hızının 135 kilometreye kadar çıkabildiğinin hatırlatılması üzerine de şöyle konuştu: “Yeni yaptığımız yasal düzenlemelerde bu hızları kestik. İyice düşürdük. Şu anda azami hız, aklımda kaldığı kadarıyla 110. Hayatını eğer sevenler, önemseyen, benimseyen varsa artık bu hızı yapmayacak. Ben de hızı çok seven birisiydim, ama yanlış yaptığımızı, sorumluluğu alınca çok daha iyi anladık.”

Azami 135 km hız yapacak dolu pille 160 km yol gidecek

Renault Fluence Z.E.’nin elektrik motoru 70 kW’lık (95 bg) bir güç üretiyor. Azami devir 11.000 d/d’ye ulaşıyor. Elektrikli motor azami 226 Nm’lik torkunu kullanıma sunabiliyor.
Aracın azami hızı 135 km/s ile sınırlandırıldı. Renault Fluence Z.E. 95 beygir güç ve 226 Nm tork üreten elektrikli bir motora sahip. İki farklı yolla yeniden şarj edilebilir bir lityum-iyon batarya ile beslenien araç, dolu pille 160 kilometre yol yapabiliyor.


Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: