Çevreye Duyarlı Teknoloji; Elektrikli Otomobil

Çevreye Duyarlı Teknoloji; Elektrikli Otomobil

13 Aralık 2011 0 Yazar: ElektrikliOto

Bakan Ergün ile Başkan Karaosmanoğlu, ABD’de kullanılan elektrikli otomobiller ve bunların şarj istasyonlarını inceledi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, ABD’deki temasları çerçevesinde, bu ülkede kullanılan elektrikli araçları da inceledi. Türkiye’nin yerli otomobilini üretme vizyonu bulunduğunu vurgulayan Bakan Ergün, elektrikli otomobil teknolojisinin gelişimini de yakından takip ettiklerini söyledi. Başkan Karaosmanoğlu da, elektrikli otomobil teknolojisinin çevre dostu olduğunu vurguladı.

Şarj İstasyonlarını İncelediler
Bilim ve teknoloji ağırlıklı temaslarda bulunmak üzere Amerika’ya giden Bakan Ergün ile Başkan Karaosmanoğlu, bu ülkede kullanıma sunulan elektrikli otomobilleri de inceledi. Bakan Ergün ile Başkan Karaosmanoğlu, Full Charger firmasının San Francisco’daki kent meydanında kurulan şarj istasyonlarıyla Google’ın bahçesinde kurulan ve güneş enerjisiyle elektrikli otomobilleri şarj eden sistemleri inceledi.

Büyükşehir İlk Adımı Atmıştı
Türkiye’nin yerli otomobilini, hayata geçirme hedefi doğrultusunda elektrikli otomobil teknolojisini de yakından takip ettiklerini dile getiren Bakan Ergün, elektrikli otomobil şarjları üreten Full Charger firmasının yetkililerinden brifing aldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile elektrikli şarj cihazlarını kurulması için protokol imzalayan Full Charger firmasının yetkilileri, konuyla ilgili Bakan Ergün ve Başkan Karaosmanoğlu’na bilgi aktardı.

Güneş Enerjisiyle Otomobil Şarjı
Bakan Ergün ile Başkan Karaosmanoğlu, dünyanın bilişim devlerinden olan Google’ı ziyaretlerinde de firmanın bahçesinde yer alan otoparkın çatısına kurulan güneş enerjisi paneliyle elektrikli araçları şarj eden sistemi de inceledi. Başkan Karaosmanoğlu, özellikle şehirlerde hava kirliliğinin önlenmesi için elektrikli otomobillerin kullanımına geçilmesine önem verdiklerini söyledi.

Kiralık Araçlar Elektrikli Olacak
Büyükşehir bünyesinde elektrikli araçları kullanıma almayı planladıklarını dile getiren Başkan Karaosmanoğlu, ”Her yönüyle çevreci olan bu araçlar, gürültü kirliliği dahi yapmıyor. Bu teknolojinin kısa sürede yaygınlaşacağına inanıyorum. Akülerin şarjıyla ilgili Full Charger firmasıyla protokol imzalamıştık. İlk istasyonu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi için ücretsiz olarak kuruyorlar. İlk planda alacağımız araçlar nerelerde kullanılacaksa oralara şarj ünitelerini kurduracağız. Önümüzdeki 2012-2013 yıllarında tüm kiralık araçlarımızı kademeli olarak elektrikliye döndürme hedefimiz var” açıklamasını yaptı.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: