Chevrolet elektrikli Spark’ın ayrıntılarını açıkladı

Chevrolet elektrikli Spark’ın ayrıntılarını açıkladı

03 Aralık 2012 0 Yazar: ElektrikliOto

GM yeni modelinin küçük otomobiller içinde “en iyi elektrikli araç menzilleri arasında olacağını” söyledi.

Los Angeles Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkacak ufak elektrikli otomobil, Volt benzeri ızgara, aerodinamik marşbiyeller ve entegre bagaj kapağı spoilerı içeren gözden geçirilmiş bir dış kısma sahip.

Ayrıca tam uzunlukta gövde altı panelleri, arka dağıtıcı ve ön tamponda aktif kapama sistemli alçak hava girişleri bulunuyor.

Bu modifikasyonlar sayesinde aracın aerodinamik direnç katsayısı 0,325’e düşmüş, bu da menzilinin yaklaşık 4 km artmasını sağlamış.

Kabin standart Spark’a oldukça benziyor, ama koşullara göre tahmini sürüş menzilini gösteren dijital bir gösterge kümesi barındırıyor.

Otomobil gücünü 20+ kW-saatlik lityum-iyon bir pilden alıyor. Bu pil 130 beygir güç ve 542 Nm tork üreten bir motoru besliyor. Spark bu motorla 0’dan 96 km/s’ye sekiz saniyeden kısa sürede hızlanabiliyor.

GM henüz otomobilin menzilini açıklamadı, ama küçük otomobiller için “en iyi elektrikli araç menzilleri arasında olacağını” söyledi. Rakiplerin araçları tipik olarak tam şarjla 100 ila 160 km yol alabiliyor.

Pil boşaldığında 240V prizden yedi saatten kısa sürede şarj edilebiliyor. Bu süreyi uzun bulanlar için, SAE Combo DC Hızlı Şarj Cihazı, sadece 20 dakikada yüzde 80 şarj sağlıyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: