Fiat 500’den elektrikli otomobil

Fiat 500’den elektrikli otomobil

30 Kasım 2012 0 Yazar: ElektrikliOto

Fiat, Fiat 500 modelini temel alarak geliştirdiği yeni elektrikli aracını, 2012 Los Angeles Otomobil Fuarı kapsamında tanıttı.

Fiat’tan yapılan açıklamaya göre, Fiat 500e adını alan yeni çevreci tasarım ikonu, Fiat markasının güçlü sürüş ve tasarım değerlerinin çevre dostu sıfır emisyon teknolojisiyle kombine edilerek yollara çıkışını temsil etmesi bakımından büyük önem taşıyor.

Fiat Kuzey Amerika Başkanı Tim Kuniskis yaptığı değerlendirmede, ”Fiat 500e adı verdiğimiz yeni model, 2013 yılının ilk çeyreğinde ABD pazarında ve öncelikli olarak Kaliforniya’da yer alan Fiat bayilerinde satışa sunulacak. Fiat 500e, giderek hızlı bir şekilde kalabalıklaşan elektrikli araç pazarındaki bir paradigmayı değiştirmeyi hedefliyor. Fiat 500e, tüm hava koşullarında tutarlı bir performans sağlayan akü teknolojisi ile birlikte ikonik İtalyan tasarımını ve yüksek menzilli performansı birleştirmesiyle ön plana çıkıyor” değerlendirmesinde bulundu.

4 SAATTEN KISA SÜREDE ŞARJ OLUYOR

Fiat 500e; 111 HP (83 kW) üreten, 2. seviye (240 volt) dahili şarj modülü (OBCM) ile 4 saatten daha kısa sürede yeniden şarj olabilen ve sıfır egzoz emisyon üreten teknolojik yapısının yanı sıra 160 kilometrelik şehir içi menziliyle de dikkati çekiyor. Fiat 500e’nin dünya standartlarında elektrikli araç kontrolü ve frenleme performansı sunmasını sağlayan Fiat-Chrysler mühendisleri, yeni EV güç aktarma organı için yeni bir şasi ve süspansiyonlar tasarladı.

Fiat 500e’nin kabin içerisinde ise retro-fütüristik tasarıma ek olarak EV teknolojisine ait öğelerin bir araya getirilmiş olması ön plana çıkıyor. Yeni 7 inçlik ince filmli (TFT) gösterge paneli; araç fonksiyonlarını, şarj seviyelerini ve yol bilgisayarı bilgilerini sürücü ve yolcularına iletmek için tam renkli grafiklerden faydalanıyor.

Yeni TomTom navigasyon ünitesiyse sürücüye aracın şarj miktarını, menzili ve güç akışı durumunu gözlemleme imkanı verirken aynı zamanda gerçek zamanlı olarak yakında bulunan şarj istasyonlarını da gösterebiliyor.

Yeni geliştirilen Fiat 500e Smartphone uygulaması sayesinde (iPhone ve Android ile uyumlu), Fiat 500e sürücü ve yolcularının sürekli olarak şarj işlemini kontrol edebilmesi, sürücünün enerji kullanımını takip etmesi, aracın ve yakında bulunan şarj istasyonlarının konumunu belirlenmesi imkanı da sağlanıyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: