Çin böyle uçtu!

Çin böyle uçtu!

29 Eylül 2011 0 Yazar: ElektrikliOto

1958’de ilk binek otomobilini inşa eden Çin bugün 18 milyon adedi aşan yıllık üretim kapasitesiyle dünyanın en büyük otomobil piyasası durumunda

Çin’de otomobil 1958’de üretildi. Ancak sektörün başarı hikâyesi 1980’li yıllarla birlikte başladı. Bu dönemde yürürlüğe giren reformlar çeşitli sanayi kollarının hızla gelişmesine neden oldu. Otomotiv sanayii ise merkezi yönetim tarafından en çok desteklenen sektörlerin başında geldi.

İlk aşamada Plan Ekonomisi prensiplerine göre işleyen sektör daha sonra yabancı ortaklarla varılan üretim anlaşmaları sonucu hızla evrim geçirdi. 1983’te ABD’li AMC (Chrysler) ile başlayan yabancı ortaklıklarına daha sonra Volkswagen ve Toyota da katıldı. Devletin özellikle üretim konusunda sağladığı teşvikler Çin’i 1992’ye gelindiğinde yılda 1 milyonluk üretim rakamına taşıdı.

1994’te hayata geçen yeni kalkınma planı kapsamında sektöre vergi avantajları sağlanırken tüketimi destekleyici adımlar da hayata geçirildi. Plan sonucu aralarında Changhe, BYD, Brilliance ve Geely’nin bulunduğu çok sayıda yerli marka ortaya çıktı. 2001’de Çin’in Dünya Ticaret Örgütü’ne girmesi ile sektör yabancılar tarafından çok daha cazip hale geldi. Sektör 2002’de 3 milyonluk üretim sınırını aşarken 2010’da 18 milyon sınırını geride bırakarak Çin’i dünyanın en büyük otomobil üreticisi durumuna getirdi.

KOPYAYLA BAŞLADILAR
Halen başta Japon ve Alman olmak üzere çok sayıda üretici kuruluş ile Çinli üreticiler arasında kopya davaları devam ediyor. Çinli üreticiler ise kendi ürünlerinin Batılı rakipleriyle bazı ‘benzerliklerinin’ bulunduğunu kabul etmekle birlikte daha ileri teknolojiye sahip olduklarını ileri sürüyor. en çok yeni elektrikli oto teknolojilerinin kopyalanmasından çekiniyor.

REFORMLARLA İLK ADIM ATILDI
1980’li yıllarda hayata geçen reformlar kapsamında çok sayıda sektörün önü açıldı. Otomotiv sektörü merkezi hükümet tarafından büyük destek aldı.

YABANCILARLA ÜRETİM DEĞİŞTİ
1983’ten itibaren Batılı üreticiler Çinli şirketlerle ortak üretime başladı. Başlangıçta Plan Ekonomisi’ne göre yapılan üretim hızla evrim geçirmeye başladı.

YERLİ MARKALAR PİYASAYA ÇIKTI
1994’te hayata geçen yeni kalkınma planı kapsamında sektöre vergi avantajları sağlandı. Hayata geçen plan sonucu çok sayıda yerli marka ortaya çıktı.

KÜRESELLEŞME BAŞARIYI GETİRDİ
2001’de Çin’in Dünya Ticaret Örgütü’ne girmesi ile sektör yabancılar tarafından çok daha cazip hale geldi. Hem iç pazar hem de dünya için üretim başladı.

MAHMUT SANCAK- GAZETE HABERTURK

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: