Çin, ‘elektrikli araba dolum istasyonu’ projesinde iddialı

Çin, ‘elektrikli araba dolum istasyonu’ projesinde iddialı

02 Haziran 2012 0 Yazar: ElektrikliOto

Dünyada son yıllarda üretimi giderek artan ve çevre dostu olarak lanse edilen elektrikli araç piyasasında Çin yatırımlarını giderek arttırıyor.

Çin’in ülke elektriğinin yüzde 88’ini sağlayan ve 26 eyaletinde şebekesi bulunan “State Grid” şirketi, ülke başkenti Pekin’de yer alan elektrikli araba dolum istasyonuna yabancı gazetecileri davet etti.

Dünyanın en büyük elektrik dolum istasyonu olan “Gao Antun” ülkenin başkenti Pekin’de yer alıyor. 9 bin 800 metrekarelik elektrik pili ve dolum alanı bulunan şirket, aynı anda bin 104 pili doldurabilme kapasitesinde inşa edildi.

Şirkette binek arabalardan, minibüs, kamyon ve yük taşıma araçlarına kadar her türden modelin elektrik pili değiştirilebilirken, araçların pil değişim süreleri yaklaşık 4 ila 10 dakika arasında değişiyor.

Çin’de bu şirketin 2009 yılında 50 adet şarj istasyonu var iken bu sayı 2010 yılında 120’ye yükseldi. 2015’de bu sayının 2 bin’den fazla olması bekleniyor.

Şarj istasyonlarının büyük çoğunluğunu enerji sağlayıcıları ve özellikle şebeke elektriği üretimi, tedariki ve dağıtımını yapan şebeke operatörleri kurulmuş durumda bulunuyor.

(CİHAN)

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1296107&title=cin-elektrikli-araba-dolum-istasyonu-projesinde-iddiali

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: