Avrupa’da elektrikli otoya en fazla ilgi Türkiye’de

Avrupa’da elektrikli otoya en fazla ilgi Türkiye’de

02 Haziran 2012 0 Yazar: ElektrikliOto

Türkiye’de yaklaşık 1,3 milyon otomobil müşterisine kredi sağlayan TEB Cetelem’in Genel Müdürü Paul Milcent, Avrupa çapında elektrikli araçlara en büyük ilgiyi Türklerin gösterdiğini söyledi.

Şirketin Avrupa’nın otomobil pazarında önde gelen 10 ülkesinden 6 bin kişiye direkt olarak ulaşarak yaptığı ‘Elektrikli Otomobiller’ anketinde elektrikli otomobillerin tüketiciler tarafından ilgiyle takip edildiği ortaya çıktı. İngiltere, Rusya, Almanya, Belçika, İspanya, Fransa, İtalya, Polonya ve Portekizli tüketiciler arasında en yüksek oranla Türk tüketicilerin yüzde 93’ü elektrikli araçlarla ilgili olduğunu açıklarken yüzde 82’sinin de bu araçları satın almaya hazır olduğu belirlendi. Türkiye’den ankete katılanların yüzde 67’si elektrikli araçların petrolle çalışan araçlardan daha ekonomik olduğunu düşünüyor. Avrupalıların yüzde 30’u şimdilik elektrikli araç ile ilgilenmediklerini beyan etti. Anketten elde edilen bilgilere göre, tüketicilerin elektrikli araçlara yönelmesinin nedeni, Türkiye’de tamamen ekonomik gerekçelere dayanıyor. Avrupalılar ise elektrikli otomobil alma ihtimallerinin nedeni olarak, bu otomobillerin çevreye karşı duyarlı araçlar olmasını gösterdi. Türkiye’den katılımcılar, elektrikli araçların çok yüksek akaryakıt fiyatlarından dolayı içten yanmalı motorlara alternatif olabileceğini belirtti. Kriz ortamında, Avrupalılar için alım gücü önemli bir kaygı olmaya devam ediyor. Bundan ötürü de otomobil ailelerin ihtiyaç sıralamasında ön sıralarda yer almıyor. Krizin etkisindeki Avrupalılar bu dönemde otomobili genellikle ‘yersiz bir lüks’ olarak değerlendirme eğilimindeler. Türkler, finansal açıdan hâlâ aynı motivasyona sahipler. Anketten çıkan sonuç raporuna görüşleriyle katkıda bulunan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, “Özellikle şarj ve menzil sorunlarının çözülmesiyle birlikte, bu araçlar daha fazla talep edilecek. O talep oluştuğunda, biz altyapımızı hazırlamış olacağız.” dedi.

EKONOMİ SERVİSİ

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1295312

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: