Çoğu hibrit müşterisi yine aynı tercihi yapmıyor

Çoğu hibrit müşterisi yine aynı tercihi yapmıyor

10 Nisan 2012 0 Yazar: ElektrikliOto

ABD’de bir araştırmaya göre geçmişte hibrit alıp 2011’de yeni araç edinenlerin neredeyse üçte ikisi hibrit olmayan bir aracı tercih ediyor.

Otomotiv veri toplama ve pazarlama şirketi Polk’un araştırmasına göre, yüzde 35 tekrar hibrit satın alma oranı, çok satan Toyota Prius sahipleri hariç tutulduğunda, yüzde 25’in altına düşüyor.

Polk’un ‘sadakat yönetim uygulamaları’ müdürü Brad Smith, hibrit teknolojisi geliştirmeye büyük yatırım yapan imalatçılar için iyi haberler olduğunu da söyledi.

Smith, hibritlerin yeni alıcıları markalara çektiklerini belirtti.

Smith, ‘hibritler markalar için harika bir fethetme yöntemi’ diyerek hibrit teknolojisini yeni müşteriler çekme konusunda bir rekabet avantajı olarak niteledi.

Polk 2011’de pazara geri dönen Prius sahiplerinin yüzde 60’ının Toyota marka bir araç aldıklarını söyledi. Araştırma ayrıca pazara geri dönen Prius sahiplerinin yüzde 41’inin ya başka bir Prius, ya da başka bir otomobil üreticisinin bir hibrit modelini aldıklarını da ortaya çıkardı.

Smith hibrit araç üreticilerinin önündeki en büyük zorluğun daha ucuz geleneksel yakıt ekonomisi teknolojilerinin de hızla gelişmesi ve bu yüzden pahalı hibritlerin yakıt ekonomisi avantajının azalması olduğunu söyledi

Smith, “Birçok geleneksel küçük ve orta boyutlu otomobilin iyi yakıt ekonomisine sahip olduğu bir zamanda hibritlerin yüksek fiyatları çok yüksek kaçıyor” dedi.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: