Dünya Yollarında Çevreci Hibritlerin Sayısı Artıyor

Dünya Yollarında Çevreci Hibritlerin Sayısı Artıyor

01 Eylül 2010 0 Yazar: ElektrikliOto

Son yüzyılda hızlı gelişen teknolojilerden birisi de otomobil teknolojisi oldu. Hikayenin başlangıcında ortaya çıkan elektrikli otomobiller, Motor gücünün düşüklüğü, biten yakıtın heryerde, hemen doldurulamaması, elektrik depolamanın ağırlığı arttırması gibi nedenlerle, başlangıçta benzin ve dizel motor teknolojisine mağlup olmuş gibi görünse de, Aslında elektrik motorları ilk çalıştırma için benzinli motorlara eklendiğinde, otomobil günlük olarak kullanılacak pratik bir araç alarak can bulmuştu. Yıllarca diğer motorlara ilk çalıştırma sırasında can veren elektrik motoru, zamanın getirdiği elektronik sistemler ve akü teknolojisindeki yeniliklerle; Ve petrolün günden güne azalması, çevrenin aldığı zararlar ve herkesin birgün petrolün tükeneceğinin farkına daha çok varması gibi nedenlerle birlikte tekrar hibrit otomobilde can buldu.

Hibrit, genel olarak pek çok tür yakıtla çalışan araçlara deniliyor. Hibrit araçlarda hem bir benzinli yada dizel motor hem de elektrik motorları bulunuyor. Günlük trafikte belirli bir hızın altında çalışırken veya belirli bir hızda yolda akarken elekrik motoru çalışıyor. Daha fazla güce ihtiyaç olan yerlerde benzin motoru otomatik olarak çalışarak gereken ani gücü sağladığı gibi çalıştığı esnada bataryaları da şarj ediyor. Eğer pilleri azaltacak kadar uzun süre elektrik motoru kullandıysanız benzin motoru çalışıyor ve sistem şarja geçiyor işte hepsi bu kadar.

Hibrit otomobiller hem daha az yakıt harcıyor ve çevreyi daha az kirletiyor. Hem elektrik tükenip sizi yolda bırakmıyor, sürekli benzin alarak çok uzak mesafelere gidebiliyorsunuz. Hem de güce ihtiyacınız olduğunda devreye giren benzin veya dizel motoru size cevap verebiliyor. Kısacası sadece Elektrikli araçların (EV) bütün problemleri hibrit araçlarda giderilmiş durumda.

Tüm dünyada yıllardır satılan ve yüksek satış rakamlarına ulaşan hibrit teknolojisine sahip otomobiller, Toyota priusla beraber türkiye yollarına çıkıyor. Bu araçlarda Benzin motoruna ek olarak elektrik motoru, elektronik sistemler ve pahalı bataryaların bulunması üretim maliyetini arttırıyor ve bu da satış fiyatına yansıyor. Hibritlerin şu anda tek dezavantajı bu imiş gibi gözüküyor. Bazı ülkelerde ciddi emisyon farkı yaratan bu araçlara vergi indirimi uygulanması ise gündemde.

Gelecekte ise üretimin artmasıyla fiyatların düşeceğine ve otobüs gibi daha büyük araçlarda da bu sistemin kullanılmaya başlanacağına kesin gözle bakılıyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: