Fransız elektrikli araç üreticisini Türkler aldı

Fransız elektrikli araç üreticisini Türkler aldı

04 Eylül 2010 0 Yazar: ElektrikliOto

Mehmet KARA
Güncelleme: 13:35 TSİ 19 Temmuz. 2010 Pazartesi

İSTANBUL – Türk sermayeli Brightwell Holding, Orhan Holding ve B Plas’tan oluşan konsorsiyum, Fransız elektrikli araç şirketi Tilter’i satın aldı.

Yaz başında, iflas sürecindeki Fransız elektrikli araç üreticisi Heuliez’i satın almak için İnci Akü ve oto yan sanayi firması B Plas ile birlikte teklif sunan ancak başarılı olamayan Brightwell Holding’in patronu Alphan Manas bu kez amacına ulaştı.

Heuliez’i alamasa da Türkiye’de elektrikli araç üretimi konusunda kararlılığını sürekli dile getiren Manas, bu kez elektrikli araç teknolojisine sahip bir başka Fransız firması olan Tilter’e iki Türk ortağıyla birlikte teklif sundu.
Haberin devamı vreklam

Manas’ın ortakları plastik oto parçaları üreticisi B Plas ile Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinde otomotiv parçaları üreten Bursa merkezli Orhan Holding oldu.

Brightwell Holding Başkanı Alphan Manas, B Plas Başkanı Celal Gökçen ve Orhan Holding Başkanı Murat Orhan’ın ortak teklifi Fransız tarafınca kabul edildi. Şirketin yüzde 80’ini devralma konusunda el sıkışan ortaklar, elektrikli araç üretimini Türkiye’de gerçekleştirmek üzere Bursa’da fabrika kuracak. Hedef, ilk elektrikli aracın en geç 2011 sonunda üretilmesi.

Tilter’i satın almak için ödenen tutarı açıklamaktan kaçınan Alphan Manas, Celal Gökçen ve Murat Orhan, ilk aracın üretilmesine kadarki süreçte satın alma bedeli dahil 30 milyon dolarlık yatırım yapılacağını belirtti.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: