Dünyanın En Çabuk Hızlanan Hibrid Otomobili

Dünyanın En Çabuk Hızlanan Hibrid Otomobili

12 Eylül 2011 0 Yazar: ElektrikliOto

364 Hp gücüyle 5.5 saniye gibi rekor bir sürede 100 Km hıza ulaşan Infiniti M35h Frankfurt Otomobil Fuarı ile Avrupa’da satış startını veriyor. Infiniti M serisi sınıfında dizel, benzinli ve hibrid seçeneği sunan tek model olarak bir ilke daha imza atıyor.

Yeni M35 HYBRID elektrikli motoru sayesinde 100 km’de sadece 5.7 litre yakıt tüketirken çevreci özelliklerini de gösteriyor. Infiniti M35h kendi sınıfında 162 g/km’lik CO2 emisyon değeri ile ilk sıraya yerleşiyor. Infiniti M 35h’ın Avrupa satış fiyatı ise 56.600 Euro.

INFINITI M35 HYBRID’de tek motorlu iki debriyajlı sistemi sunan yenilikçi INFINITI DIRECT RESPONSE HYBRID teknolojisi kullanılıyor. Dekuplaj V6 motor sürtünmeden kaynaklanan kayıpları azaltarak üst sınıf bir verimlilik sağlıyor. Araçta hassas 7 vitesli Adaptif Vites Kontrolü özelliğine sahip otomatik şanzıman yer alıyor. Araç yanal güç dağıtımı ve üstün arka tekerlekten çekiş performansı ile tam da sürüş meraklılarına hitap etme özelliği taşıyor.

Geçtiğimiz yıl Cenevre Fuarı’nda görücüye çıkan Infiniti’nin ilk hibrid modeli Infiniti M35 bu yıl 81’inci kez düzenlenecek Cenevre Fuarı’nda piyasaya sunuluyor. Infiniti’nin doğasından gelen performans özellikleriyle donatılan INFINITI M35 HYBRID serisi çevre dostu yenilikçi teknolojinin son yansıması olarak tanımlanıyor.

0-100 km 5,5 saniye

Infiniti’nin ilk hibrid aracı INFINITI M35 HYBRID’de tek motorlu iki debriyajlı sistem sunan yenilikçi INFINITI DIRECT RESPONSE HYBRID teknolojisi kullanılıyor. Dekuplaj V6 motor, 7 vitesli otomatik şanzımana entegre 50 kW (68 PS) elektrik motoru ve oldukça hızlı bir şekilde boşalıp/şarj olma kapasitesine sahip lityum iyon aküden oluşan donanım paketi, klasik hibrid araçlara kıyasla elektriği çok daha etkin bir şekilde kullanan ve çok daha yüksek hızlarda sıra dışı sürüş performansı sunan bir hibrid meydana getiriyor.

Dekuplaj V6 motor sürtünmeden kaynaklanan kayıpları azaltarak üst sınıf bir verimlilik sağlıyor.

Yüksek seviyedeki elektrik kullanımı sayesinde aracın yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu seviyesi, daha küçük ve daha düşük performanslı araçlarınkine eşdeğerken, V6 motoru sayesinde aracın yanal hızlanma ve üstün arka tekerlekten çekiş performansı gerçek bir Infiniti’ye uygun seviyede kalıyor.

M35 HYBRID, ön kısma monte edilmiş tek motorlu iki debriyajlı yenilikçi donanım etrafına yerleştirilmiş arkadan çekiş düzeneği ile donatılmış. Birinci debriyaj doğal havalandırmalı 3,5 litre V6 motor ile elektrik motoru arasına yerleştirilmiş.

Bu debriyaj sistemi sayesinde hem elektrik hem de güç rejenerasyonu esnasında V6 motorun ayrıştırılması sağlanıyor ve böylece mekanik sürtünme azaltılarak elektrik motorunun verimliliği artırılıyor.

Sıfır emisyonla çevreci konseptte ilk sırada

Amerika’da üç ay boyunca yoğun şehir içi trafiği, otoyollar ve hatta dağ yolları da dahil olmak üzere çeşitli yol koşullarında çok sayıda zorlu teste alınan M35 HYBRID’in elektrik performansı en üst seviyede konumlanıyor. M35 HYBRID’in kapsamlı donanımının temelinde iki yeni teknoloji yer alıyor. Bunlardan biri hızlı dolup boşalabilme özelliğine sahip ve klasik akülere kıyasla daha küçük olduğu halde iki kat daha fazla güç sağlayan lityum iyon (Li-on) akü. Diğer teknoloji ise benzinli veya elektrikli moda uygun olarak doğrudan arka tekerleklere aktarılan çekiş gücü. “Doğrudan” aktarım performansı sayesinde M35 HYBRID, bir taraftan oldukça verimli ve üst sınıf bir performans sağlarken diğer taraftan sürüş keyfinin tüm koşullarda kesintisiz devam etmesini sağlıyor.

Sportif sürüş deneyimi

M35 HYBRID’in şanzımanı Infiniti’nin 7 vitesli Adaptif Vites Kontrol (ASC) özelliğine sahip otomatik şanzımanından daha gelişmiş nitelikte. Diğer Infiniti modellerinde kullanılan ASC şanzımandan farklı olarak M35 HYBRID’in şanzımanında tork konvertörü yer almıyor ve böylece tork konvertörünün neden olduğu kayıpların önüne geçiliyor. Tork konvertörünün olmaması ve hassas tepki özelliği sayesinde sürücünün daha sportif bir sürüş deneyimi yaşamasını sağlıyor. Motor desteği ile garanti edilen hızlı ve tamamen sorunsuz vites değişiminin sonucunda kusursuz bir hızlanma sağlanırken gaz kelebeği düz şanzımanlı araçlarda olduğu gibi ses çıkarabiliyor.

50 kW (68 PS) güç ve 270 Nm tork üretebilen elektrik motoru şanzımana entegre. Elektrik motoru maksimum hızlanma gerektiğinde “güç desteği” modundayken hem kendisi hem de V6 için itici bir güç oluşturuyor ayrıca jeneratör görevi de görüyor. Motor, aküyü normal yolla şarj etmenin yanı sıra normal koşullarda yavaşlama ve frenleme esnasında oluşacak enerji kaybını da engelliyor.

M35 HYBRID’in öne çıkan avantajlarından biri de 30 kg’lık ağırlık tasarrufu sağlaması. Hızlı boşalıp/şarj olma özelliğinin ve 1.3kWh kapasitesinin yanı sıra daha iyi bir soğuma performansı sağlamak üzere ince katmanlı olarak tasarlanmış Li-on akü, manganez pozitif elektrot kullanımı sayesinde de sıcaklığın dengede tutulması sağlayarak daha uzun ömürlü ve güvenli bir akü olarak tanımlanıyor.

Klasik sedan boyutlara ve zarif akıcı tasarıma sahip gövde ile dikkat çekiyor

Dünyada ilk olma niteliği taşıyan teknolojik özelliklere sahip Avrupa’da satışa sunulan ilk M Serisi sedan otomobiline benzeyen M35 HYBRID, heyecan veren tasarımı ve büyüleyici kabini ile de dikkat çekiyor. Klasik sportif sedan boyutları, zarif akıcı hatlara sahip gövdesi ve beş yolcu kapasiteli geniş kabini ile M35 HYBRID, Infiniti’nin kalite ve lüks konusundaki yüksek standartlarını bile aşıyor.

Avrupalı kullanıcıların beklentilerine uygun olarak tasarlanan M35 HYBRID oldukça güçlü ve aerodinamik bir yapıya sahip. Motor için FM (Ön Orta) platform kullanan M35, çift pistonlu amortisörleri sayesinde üstün yol tutuşunu sıra dışı konfor ile buluşturuyor.

Dünyanın ilk ‘Kör Nokta Müdahale Sistemi’ olan otomobili

M Serisinin dünyada ilk olma niteliği taşıyan özellikleri arasında sürücüyü sadece bitişik şeritteki araçlar konusunda uyarmakla kalmayan aynı zamanda aracın diğer araçların bulunduğu şeritlere geçmesini de etkin şekilde engelleyen Kör Nokta Müdahale (BSI) Sistemi bulunuyor.

Sistem ilk olarak kör noktaları radar ile kontrol edip sürücünün görüş açısının dışında kalan araçları saptıyor. Ardından eğer sürücü şerit değiştirmeye çalışırsa önce sesli ikaz sistemi devreye giriyor ve tehlike haber ediliyor. Sürücü buna rağmen manevra yapmaya devam ederse, bu kez BSI sistemi fren yaparak aracın tehlikeli bölüme geçmesini engelliyor

http://www.haberler.com/infiniti-m-35h-avrupa-da-satisa-sunuluyor-2981721-haberi/

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: