Dünyanın en erkek otomobilini test ettik

Dünyanın en erkek otomobilini test ettik

27 Eylül 2011 0 Yazar: ElektrikliOto

Bu yıl 100’üncü kuruluş yıldönümünü kutlayan Amerikan Chevrolet’in hem 4 yeni modelini hem de klasik modellerini, markanın kurucusu Louis Chevrolet’in doğduğu İsviçre’nin Bern şehrinde test ettik.

3 gün boyunca İsviçre Alpleri çevresinde efsanevi Camaro, elektrikli Volt, yeni Cruze Hatchback ve 1.3 dizel motorlu yeni Aveo’yla 700 kilometreyi bulan bir sürüş deneyimi yaşarken, 100’üncü yıl törenlerine giderken ise markanın klasik modelleri bizlere eşlik etti.

Transformers’ın yıldızı

Bu keyifli ama yorucu deneyimde bizi kuşkusuz en çok etkileyen ve inmek istemediğimiz araç Chevrolet’in 15 Ekim’de Türkiye’de satışa sunacağı efsanevi modeli Camaro oldu. Hollywood’un yıldız araçlarından olan ve son dönemde ‘Transformers’ serisiyle tüm dünyada büyük beğeni toplayan Camaro, bugün dünyanın en erkeksi görünen otomobillerin en başında yer alıyor. Bana göre ise ‘dünyanın en erkek aracı.”

Dışarda ve içerde kaslı

İsviçre yollarında yaklaşık 200 kilometre denediğimiz araç 1.7 tonluk ağırlığına rağmen 432 beygir gücündeki 6.2 litre V8 motoru ile sizi adeta baştan çıkartıyor. Dünyada yılın otomobil tasarımı ödülünü alan Camaro’nun Türkiye’ya gelecek altı ileri otomatik şanzımanlı 6.2 litrelik motoru ise 405 beygir güç ve 556 Nm tork sağlıyor. Dışardaki kaslı görünümünü kare çerçeveli ve yuvarlak göstergelerle içeriye de taşıyan Camaro’nun derinlemesine yerleştirilmiş bir çift gösterge grubu efsanevi Camaro’ların da izlerini taşıyor.

Fiyatı 110 bin dolar

110 bin dolar fiyatla 15 Ekim’de Türkiye’de satışa sunulacak araç için şimdiden 15 kişi kaparo vermiş durumda. Hem Coupe hem de Cabriolet versiyonları Türkiye’de satılacak aracın yıllık satış hedefi ise en az 100 adet. Chevrolet Türkiye Genel Müdürü Tolga Atmaca, bugüne kadar bu aracı Türkiye’de satışa sunmamalarının sebebini ise ‘Avrupa Tip Onayı’na bağlıyor. Atmaca, “Chevrolet artık küresel bir marka olmak istiyor. Bu yüzden Amerika’daki tüm modellerini Avrupa ve Türkiye’de de satacak. Bu doğrultuda Camaro’nun 6.2 litrelik versiyonuna Avrupa tip onayı alındı” dedi.

45 yaşına özel seri

Bu arada Chevrolet Camaro’nun 45’ıncı yılına özel sınırlı sayıda üretilen ve Türkiye’de de satışa sunulacak olan modeli koleksiyon sahiplerinin kaçıramayacağı bir otomobil olacağa benziyor. Çünkü Camaro’nun 45. yıl özel modeli, Camaro’nun dört jenerasyonuna bir kutlama niteliği taşıyor. İsviçre’de test ettiğimiz Camaro’da ekipmanları da oldukça kapsamlı. Elektronik Stabilite Kontrol Programı (ESC) ve çekiş kontrolü standart donanım olarak gelecek Camaro’da daha yüksek performans amaçlı kullanım için ayarlanabilen bir spor modu da bulunuyor. Ayrıca 6-ileri manuel şanzıman ile Chevrolet Camaro, sürekli olarak hızlı kalkış sağlayan bir kalkış kontrolüne sahip. Dört pistonlu alümiyum Brembo kaliperler ile frenlenen geniş ve havalandırmalı diskler de etkileyici bir fren performansı sağlıyor. Camaro, çift kademeli ön hava yastıkları, ön koltuğa monte edilmiş boyun hava yastıkları ve tüm yolcular için perde hava yastıklarını içeren kapsamlı güvenlik özellikleri de sunuyor.

Türkiye’de fiyatı vergiye bağlı

GENERAL Motors’un ürettiği ve sektörün uzun menzilli ilk elektrikli otomobili olan Chevrolet Volt’u da aynı bölgede kullanma şansı bulduk. Araç 2012’in ikinci yarısında Türkiye’de satışa sunulacak. Aracın Türkiye fiyatı ise hangi vergi dilimine gireceğine bağlı. Chevrolet Türkiye Genel Müdürü Tolga Atmaca, aracın elektrikli olduğunu benzinli motorun sadece jenaratör görevi gördüğünü belirterek, “Hükümetle bu konuda görüşüyoruz. Umarım yüzde 3’lük elektrikli vergi diliminden sokarız. O zaman fiyatı çok avantajlı olur” dedi. Elektrik enerjisi ile yaklaşık 60 kilometre gidebilen Volt, GM’in jeneratör adını verdiği içten yanmalı 1.4 litrelik benzinli motorunun da devreye girmesiyle yaklaşık 500 kilometrelik bir mesafeye ulaşabiliyor. Volt’un aküsü Avrupa Birliği (AB) elektrik fiyat ortalamalarıyla yaklaşık 2 Euro’ya 10 saatte şarj edilebiliyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: