Dünyanın en uzun menzilli elektrikli sedanı

Dünyanın en uzun menzilli elektrikli sedanı

26 Haziran 2012 0 Yazar: ElektrikliOto

Sadece elektrikli otomobiller üreten Tesla, bir saatlik şarjla 480 km menzile sahip 7 kişilik sedan modelini ilk müşterisine teslim etti.

YAKLAŞIK 8 LİRALIK ELEKTRİKLE BATARYASINI FULLEYEBİLEN TESLA S, KİLOMETREDE 0.8 KURUŞ HARCIYOR


SERVİS MASRAFI YOK

Egzozundan hiç duman çıkarmayan ve motor yağı kullanmayan Tesla S, batarya ömrü bitene kadar servise sadece fren bakımı ve lastik değişimi için gidiyor. Motor yağı değiştirme ve filtre gibi masrafları olmayan araç, sağlanan teşviklerle de ödenilen bedeli orta vadede amorti ediyor.


Elektrikli otomobilin bir numaralı üreticisi Tesla sadece bir saatlik şarjla 480 km menzile sahip yeni sedan modelini bantlardan indirdi. 60 bin dolardan başlayan fiyata sahip olan Tesla S, gücünü 440 Volt 85 kW’lık bir enerji ünitesinden sağlıyor. 80 km hıza sadece 5.6 saniyede ulaşan aracın son sürati ise 208 km olarak açıklandı. Amerika’daki Silikon Vadisi’nde 2003 yılında kurulan Tesla’nın bu yeni modeli, emekleme döneminde olan elektrikli otomobillerin artık yürüme aşamasına geçtiğinin de bir göstergesi konumunda bulunuyor. Tesla S, 3 değişik güçle müşterilere sunulacak. En düşük 40 kW’lik seçenekte araç tam şarjla 256 km menzile sahip bulunuyor. 60 kW’lik seçenekte ise Tesla S, tam dolu bataryayla 368 km yol yapabiliyor. Aracın en hızlı versiyonunun fiyatı 100 bin doları buluyor. Bu fiyatlar sağlanacak vergi teşvikleriyle daha da ucuzluyor.
Şarj cihazı kendi üzerinde olan Tesla S, 120, 240 veya 480 Voltluk herhangi bir prizden şarj edilebiliyor. Aracın 480 Voltluk prizden şarj olması ise yalnızca 45 dakika sürüyor.

7 KİŞİ SEYAHAT EDEBİLİR

Zemine yerleştirilen bataryalar ise aracın bagaj ve yolcu hacminde herhangi bir kısıtlamaya sebep olmuyor. Üstelik aracın ön tarafında da ikinci bir bagaj kısmı bulunuyor. Katlanabilen arka koltuklar sayesinde de araç ciddi bir yükleme kapasitesine ulaşarak piyasadaki mevcut elektrikli otomobillerden çok daha avantajlı hale geliyor. 5 yetişkin 2 çocuk koltuk kapasiteli araç bu özelliğiyle de tam bir aile otomobili olarak öne çıkıyor. Araba yavaşladığında oluşan kinetik enerji elektriğe çevrilerek bataryaya geri dönüyor. Bu özellik şehir içinde, kırmızı ışıklarda veya İstanbul gibi trafiği yoğun olan şehirlerde ciddi önem arzediyor.?Öte yandan, Tesla S’i satın almak isteyenler önce 5 bin dolar kapora ödeyecek sonra da 2013’ün mayıs ayına kadar beklemek zorunda kalacak. Tesla’nın başka bir modeli Roatster’i, 2010 yılında Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu satın almıştı. Ağaoğlu, kilometrede 2.5 kuruşluk elektrik tüketen ve 365 kilometrelik menzile sahip olan aracı geçtiğimiz aylarda İstanbul Teknik Üniversitesi’ne bağışlamıştı.

http://www.turkiyegazetesi.com.tr/haberdetay.aspx?NewsID=15644#.T-l1yeEVlko

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Arama:

  • en uzun menzilli elektrikli otomobil

Related Images: