En lüks elektrikli Fisker’de dört yıl bakım bedava olacak

En lüks elektrikli Fisker’de dört yıl bakım bedava olacak

25 Haziran 2012 0 Yazar: ElektrikliOto

Tamamen elektrikli lüks Fisker Karma, Türkiye’ye gelmeye başladı. Aracın fiyatı 195 bin euro’dan başlarken aracın dört yıl periodik bakımları ücretsiz olacak

Dünyanın en lüks seri üretim elektrikli otomobili olan Fisker Karma, Türkiye’de görücüye çıktı. Fiyatı 195 bin euro’dan başlayan Karma, dört yıl ücretsiz periodik bakım hizmetiyle satılacak.

Fisker’ın ilk showroomunu İstanbul’da hizmete açan, BD Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Osman Boyner, aracın tanıtımı için yoğun bir çalışma içine gireceklerini belirtirken, asıl satışlara eylül ayında başlayacaklarını söyledi. Aracın başlangıç fiyatının 195 bin euro olduğunu kaydeden Boyner, “Şimdiden araca ilgi gösteren ve sipariş verenler var. Biz, yeni bir marka olması nedeniyle, araçlarımızı dört yıllık ücretsiz periodik bakım hizmetiyle satacağız” dedi.


Lüks alternatif olacak

Fisker Karma’nın sadece showroomlarda değil, aynı zamanda farklı aktivitelerle de tanıtılmasının düşünüldüğünü belirten Boyner, bunun için yaklaşık 500 kişilik bir potansiyel alıcı listesi belirlediklerini, öncelikle farklı bir lüks otomobil kullanmak isteyen müşterileri hedeflediklerini ifade etti.

Satış adedi olarak kesin bir hedef koymadıklarını ancak amaçlarının çift haneli rakamlara ulaşmak olduğunu belirten Boyner, “Sonuçta bu fiyat aralığında satılan lüks araçların adetleri belli. Biz de, bu nedenle kesin bir hedef koymaktan kaçındık. Ancak araç ve marka tanındıkça, satışların da artacağına eminiz” diye konuştu. Boyner, Fisker’ın henüz üretimine başlanan yeni modeli Atlantic’in Karma’dan daha uygun fiyata sahip olacağının da altını çizdi.

“Vergi adımı bekliyoruz”
Karma’nın tamamen elektrikli bir otomobil olduğunu, ancak menzil artırıcı benzinli motor nedeniyle standart vergilendirmeye tabi tutulduğunu hatırlatan Osman Boyner, “Maalesef şu an için menzil artırıcı nedeniyle elektrikli araç kategorisinde vergilendirilmiyor. Ancak bunun için bir adım atılacağına inanıyoruz. Sonuçta araçtaki 2.0 lt motor, sadece jeneratör görevi görüyor. Gerekli bilgileri bakanlıklarla da paylaşıyoruz” diye konuştu. Fisker’ın distribütörlüğünü yürüttükleri Bulgaristan, Yunanistan ve Romanya’da şu an piyasaların iyi durumda olmadığına değinen Boyner, özellikle Romanya’dan umutlu olduklarını dile getirdi.

Boyner, ticari araçların elektriklendirilmesi konusuna da devam ettiklerini hatırlatırken, “Elbette elektrikli ticari araç dönüşümü işimiz devam ediyor. Satışlarımız 30’a yaklaştı. Avrupa’daki satışlarımız ise 350 civarında ve artacak” ifadesini kullandı.

Uzatılmış menzili 480 km

Avrupa için Finlandiya’da üretilen Fisker Karma, 403 HP güce ulaşabilen elektrik motoruyla çalışıyor. 0-100 km/s hızlanmasını 6.3 sn’de tamamlayan Karma, 80 km boyunca tamamen elektrikle giderken, menzil uzatıcı sayesinde toplamda 480 km’lik menzile ulaşıyor. Lüks donanımlara sahip aracın iç mekanda tamamen çevreci malzemeler kullanılmış. Örneğin ahşap kaplamaları, fırtınalarda sökülmüş, yangınlardan kurtarılmış ya da bataklık ortamında yaşayan ağaçlardan elde ediliyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: